13 Јуни, 2024
0.0287

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО НЕГОТИНСКО: Камења и кал се слеваа по улиците

Објавено во: Македонија 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Силно невреме денеска околу пладне го зафати подрачјето на Општина Неготино.  ТППЕ Неготино интервенирале со 4 екипи од 8 пожарникари и 3 противпожарни ПП возила со соодветна опрема за испумпување на насобраната вода.

Обилните врнежи од дожд предизвикале поплавување на неколку деловни објекти и куќа во селото Дисан.

Региналниот ЦУК Велес известува дека според информацијата добиена од Територијалната противпожарна единица ТППЕ Неготино, во текот на денот од 11.45 до 12.30 часот на подрачјето на Општина Неготино се случило невреме, пропратено со врнежи од дожд. Врнежите биле обилни и истите предизвикале поплавување на неколку деловни објекти во центарот на градот, трафостаница на ЕВН за којашто било реагирано на време од страна на Територијалната противпожарна единица ТППЕ Неготино и не дошло до прекин во електроснабдувањето. Исто така, во с. Дисан имало поплава на станбен објект (куќа). ТППЕ Неготино интервенирале со 4 екипи од 8 пожарникари и 3 противпожарни ПП возила со соодветна опрема за испумпување на насобраната вода. Има предизвикано материјална штета која дополнително ќе се утврдува. Интрвенцијата траела од 12.30 до 16,30 часот, известува Центарот за управување со кризи.


Можеби ќе ве интересира

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

„ВМРО-ДПМНЕ УШТЕ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, ПОЧНА ДА ГИ ЛАЖЕ ГРАЃАНИТЕ“: Битиќи за зголемениот број министерства

„ВМРО-ДПМНЕ УШТЕ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, ПОЧНА ДА ГИ ЛАЖЕ ГРАЃАНИТЕ“: Битиќи за зголемениот број министерства

Кадарот на Мерко, Јетон Шаќири,му даде дозвола на Мерко за медицински факултет во Струга

Кадарот на Мерко, Јетон Шаќири,му даде дозвола на Мерко за медицински факултет во Струга

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

„НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАЛЕ ДЕКА КАСНУВАЊЕ ОД 1.200.000 КОМАРЦИ ОДЕДНАШ МОЖЕ ДА ВИ ЈА ИСЦИЦААТ КРВТА, ВО ПРАКСА ДОВОЛНА Е ЕДНА - ТУКА ГИ ИМАМЕ ДВЕТЕ“: Д-р Беќаровски со шега

„НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАЛЕ ДЕКА КАСНУВАЊЕ ОД 1.200.000 КОМАРЦИ ОДЕДНАШ МОЖЕ ДА ВИ ЈА ИСЦИЦААТ КРВТА, ВО ПРАКСА ДОВОЛНА Е ЕДНА - ТУКА ГИ ИМАМЕ ДВЕТЕ“: Д-р Беќаровски со шега

„ВМРО-ДПМНЕ ДЕ ФАКТО ГО ПРИФАТИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, А СЕГА МАЛКУ ГЛУМАТ“: Спасовски очекува власта да ги поништи договорите со соседите

„ВМРО-ДПМНЕ ДЕ ФАКТО ГО ПРИФАТИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, А СЕГА МАЛКУ ГЛУМАТ“: Спасовски очекува власта да ги поништи договорите со соседите

Се запали цистерна со метан, се задуши полицаец

Се запали цистерна со метан, се задуши полицаец

Транспарент против Филипче пред партиски штаб на СДСМ во Аеродром

Транспарент против Филипче пред партиски штаб на СДСМ во Аеродром

МЕЧКА НАПАДНА И УБИ ШЕСТ ОВЦИ: стравични глетки од село Равен

МЕЧКА НАПАДНА И УБИ ШЕСТ ОВЦИ: стравични глетки од село Равен