15 Јануари, 2021
0.0262

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Во Чиле се случи нешто необично. Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заразени со коронавирус. 

Медицинската сестра Дамарис Силва (26) од Сантијаго, по напорната смена на работа, шета по ходниците со својата виолина и им свири познати латиноамерикански песни на пациентите. 

Оние кои можат, ѝ возвраќаат со аплауз и со насмевки.

Болницата каде што работи се наоѓа во сиромашниот дел на градот, во населбата Ла Пинтана.

Таа вели дека ова го прави од срце, за да им даде надеж и љубов на луѓето. 

Во светот, Чиле е на 6-то место по бројот на заразени. 

Досега имаат 306,216 потврдени случаи на заразени, а починаа над 6.600 луѓе. 

Пред Чиле е Перу, а зад нив е Шпанија по бројот на заразени. 


Можеби ќе ве интересира

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина