10 Јули, 2020
0.0350

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Објавено во: Македонија 05 Јуни, 2020

Секој што можеше вчера попладне, пред да стапи на сила 80-часовниот карантин, го напушти главниот град. Но, ист е случајот и со Штип, каде и таму е воведен целосен карантин, како една од општините од каде има најголем број на заразени во последните неколку дена.

Најголем број Скопјани заминаа во Маврово и во Охрид, но има и во останатите градови на истокот од земјава, Кратово, Берово, Пехчево, Струмица. Велат: „Таму нема карантин“.

Дел од граѓаните со кои поразговара Фактор велат дека се максимално обесправени, за сметка на оние кои „не се дрзнаа“ да ги послушаат и применат мерките за заштита од корона вирусот. Нивните изјави одат до таму што велат дека на 5 јули, за кога се спремаат изборите, ќе бидат во карантин.

-Властите се изгубија во популизмот. Мерките за едните важат за другите не важат. И ова е сега само за совесните. Оние кои не почитуваа ништо до сега, повторно нема да почитуваат. Заминувам за Кратово, таму нема карантин, во помалите места нема ниту контроли. Заминувам бидејќи нема да бидеме затворени цело семејство во стан цели три дена, но, тоа не значи дека ние не ги почитуваме мерките, си носиме и маски, не планираме да се гледаме со роднини и пријатели. Ќе бидеме во двор, тоа ни треба. Но, сакам да кажам дека, кој и да било датум одржување на изборите, тогаш целото мое семејство ќе биде под карантин, доста е веќе, револтирно вели Коста Ѓоревски од Скопје.

Инаку, според информации од ЈП Државни патишта, главниот град го напуштиле 20.000. Податоците се до 19.00 часот и тоа од патарините низ кои мораа да минат возилата.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Новите автобуси на ЈСП од утрово пуштени во сообраќај

(ФОТО) Новите автобуси на ЈСП од утрово пуштени во сообраќај

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте