01 Март, 2024
0.0505

Викендов пауза - в понеделник Јанева повторно меѓу пратениците

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2016

Добивај вести на Viber

Поради приватни обврски на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева расправата за извештајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во Комисијата за политички систем, ќе продолжи в понеделник. 

За извештајот на СЈО во Собранието се расправа последните три дена. Пратениците прашуваат, а Јанева одговара за она што е поврзано со работата на СЈО.  Долгата расправа по извештајот и денеска се одвиваше со бурни реакции. Власта бараше Јанева да го образложи и финансискиот извештај по ставки, затоа што според нив постои сомнеж за околу милион и пол евра искористени пари од СЈО во нејасни цели.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Муковски, рече дека Јанева шест страници од извештајот потрошила само за да се жали за условите за работа и рече дека ваквото тврдење на Јанева се темели само за нејзината целосна неспособност. Ја обвини дека тера мајтап со сите кои и дале доверба. 

Пратеничката Рената Дескоска од СДСМ  порача на колегите од власта дека ако толку се заинтересирани за извештајот на СЈО, можат да продолжат со дебата и за време на викендот иако Јанева нема да биде во можност да присуствува.

Освен извештајот на СЈО, в понеделник треба да биде разгледан и извештајот на Јавното обвинителство на Република Македонија, за што ќе присуствува и државниот обвинител Марко Зврлевски.

Седницата треба да започне во понеделник во 11 часот.

Можеби ќе ве интересира

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

АКО НЕ СТЕ ЗАКАЖАЛЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДОКУМЕНТИ, МВР ИМА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Ќе може да закажете и преку сајтот на МВР, еве ги деталите

АКО НЕ СТЕ ЗАКАЖАЛЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДОКУМЕНТИ, МВР ИМА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Ќе може да закажете и преку сајтот на МВР, еве ги деталите