16 Јануари, 2019
0.2566
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

ВМРО-ДПМНЕ се собира во седиштето, има повеќе причини за тоа

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2018

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се собира во седиштето во палатата „Христо Татарчев“, а на агендата на Централниот комитет се неколку релевантни причини за тоа.

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета во Хелсинки на конгресот на ЕПП, каде што беше поканета паралелна делегација, се теми на вечерашниот Централен комитет на партијата.

Пред седиштето на партијата кратка изјава даде актерот Тони Михајловски кој е член на ИК на партијата.

- Повеќе од полтички прогон, нема да застане тука. Ќе продолжи кон сите членови на сегашното и поранешното раководство на партијата. Опозицијата ќе ги превземе сите правни и човечки  мерки што и се на располагање и ќе се обрати кон соодветните институции за правда во Македонија, иако не функционираат како што треба - рече Михајловски.

Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј