25 Јуни, 2022
0.0384

ВО БРИСЕЛ ПОЧНУВА ДВОДНЕВЕН САМИТ: Кој добива кандидатски статус на ЕУ, а кој ќе чека?

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит ЕУ-Западен Балкан, на кој средба ќе одржат лидерите на Европската унија и шесте партнери од Западен Балкан, на која, според претходните изјави и извештаите на медиумите, ќе се види европскиот пат и судбината на некои земјите треба да се утврдат.

Состанокот треба да започне во 9:30 часот, а потоа околу пладне ќе има обраќање на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Инаку, шефовите на држави и влади на ЕУ, по разговорите со лидерите од регионот, во вториот дел од денот го одржуваат својот одвоен дводневен самит.

Фокусот ќе биде ставен на одлуката за доделување кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија, како и плановите за создавање европска политичка заедница, за која ќе одлучуваат 27-те земји-членки на ЕУ.

Што се однесува до Босна и Херцеговина, одлуката за доделување кандидатски статус не е на повидок, што значи дека нема да напредува во таа насока.

Потсетуваме дека со политичкиот договор од Брисел, Европската Унија ги претстави принципите кои би обезбедиле функционална држава, а би го забрзале европскиот пат на Босна и Херцеговина. Во договорот има 19 точки, а меѓу нив е и онаа што бара спроведување на реформите.

Словенија побара на Босна и Херцеговина да и се додели кандидатски статус за членство во Европската унија без одлагање, поддржан од Унгарија и Полска.

Треба да се истакне дека претходно споменатите законски решенија се услов Словенија да ги отвори пристапните преговори.

Сепак, треба да се потсети дека еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји јасно стави до знаење дека нема олеснување на условите за БиХ да добие кандидатски статус и дека мора да се исполнат 14 приоритети за членство во ЕУ.

Додека од една страна има информации дека Босна и Херцеговина не направила ништо на патот кон ЕУ и не заслужува статус на кандидат, од некои дипломатски кругови пристигнуваат информации дека БиХ би можела да добие условен кандидатски статус. Но, тој условен статус очигледно не би променил ништо додека Босна и Херцеговина не почне да работи и не ги заврши бараните реформи.

Во име на БиХ на самитот денеска ќе присуствува претседавачот на Самитот на БиХ, Шефик Џаферовиќ, а како што пишуваат медиумите, по консултациите со соработниците и членовите на владите, српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Македонија Еди Рама и Димитар Ковачевски одлучиле да патуваат заедно на самитот, а договорени се принципите за разговори со претставници на Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

БУГАРСКОТО МАЛТРЕТИРАЊЕ ВРЗ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е И ПРОБЛЕМ НА НАТО - Едвард Џозев смета дека САД мора во пишана форма да го афирмира македонскиот идентитет

БУГАРСКОТО МАЛТРЕТИРАЊЕ ВРЗ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е И ПРОБЛЕМ НА НАТО - Едвард Џозев смета дека САД мора во пишана форма да го афирмира македонскиот идентитет

ЕКСПЛИЦИТЕН ГОВОР НА ОМРАЗА И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН МАКЕДОНИЈА - нашето МНР со вербална нота кон бугарското, бара осуда на овие изблици

ЕКСПЛИЦИТЕН ГОВОР НА ОМРАЗА И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН МАКЕДОНИЈА - нашето МНР со вербална нота кон бугарското, бара осуда на овие изблици

СЕ ОГЛАСИ ПАРТИЈАТА НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, кому му е проблем внесувањето на Бугарите во Уставот

СЕ ОГЛАСИ ПАРТИЈАТА НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, кому му е проблем внесувањето на Бугарите во Уставот

ВНИМАВАЈТЕ - ЗА ПОПЛАДНЕ СЕ СПРЕМА ПОРОЕН ДОЖД, А И ЌЕ ГРМИ - еве какво време се очекува

ВНИМАВАЈТЕ - ЗА ПОПЛАДНЕ СЕ СПРЕМА ПОРОЕН ДОЖД, А И ЌЕ ГРМИ - еве какво време се очекува

АРСОВСКА, КАСАМИ И КОЊАНОВСКИ ИМ ГИ ЗГОЛЕМИЈА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНИТЕ ЗА 2.806 ДЕНАРИ, ВЛАСТА Е ГЛУВА - ССМ вели: Нашиот штрајк почна да дава резултати

АРСОВСКА, КАСАМИ И КОЊАНОВСКИ ИМ ГИ ЗГОЛЕМИЈА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНИТЕ ЗА 2.806 ДЕНАРИ, ВЛАСТА Е ГЛУВА - ССМ вели: Нашиот штрајк почна да дава резултати

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ОЧЕКУВА ДЕНЕШНАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ДА ПОМИНЕ ВО МИРНА АТМОСФЕРА - да покажеме солидарност со нашите сограѓани

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ОЧЕКУВА ДЕНЕШНАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ДА ПОМИНЕ ВО МИРНА АТМОСФЕРА - да покажеме солидарност со нашите сограѓани

„МАКРОН ВТОР ДЕН ПО РЕД НИ ВИКА У ФАЦА ДЕКА СМЕ СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ, А ОСМАНИ МОЛЧИ“ - жестока реакција на Апасиев

„МАКРОН ВТОР ДЕН ПО РЕД НИ ВИКА У ФАЦА ДЕКА СМЕ СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ, А ОСМАНИ МОЛЧИ“ - жестока реакција на Апасиев

МОЈ МОЈ, ПРЕКУ ... ДА КАЖЕМЕ ОДЛУЧНО НЕ НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ - статусот на Бени Шаќири еден од најсподелуваните на фејсбук

МОЈ МОЈ, ПРЕКУ ... ДА КАЖЕМЕ ОДЛУЧНО НЕ НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ - статусот на Бени Шаќири еден од најсподелуваните на фејсбук

ОБИДИ ЗА ХИБРИДНИ НАПАДИ - ОСМАНИ: Луѓе од државава се јавувале кај министри и политички партии за да се наруши државната стратегија

ОБИДИ ЗА ХИБРИДНИ НАПАДИ - ОСМАНИ: Луѓе од државава се јавувале кај министри и политички партии за да се наруши државната стратегија