24 Октомври, 2020
0.0181

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Септември, 2020

Иранците веќе се соочуваат со третиот бран на Ковид  - 19. 

Тој почна на територијата на иранската провинција Техеран, изјави шефот на иранскиот кризен штаб, Алиреза Зали.

Поминало многу малку време помеѓу вториот и третиот бран.

Од Зали властите побараа повторно да воведат рестриктивни мерки.

„Во писмото до министерот за здравство побаравме повторно воведување ограничувања со цел да се сузбие вирусот. Ова особено се однесува на работата од дома“, изјави Зали, објави ТАСС.

Бројот на нови заразени повторно се зголеми, а во последните три дена дневниот број на новоинфицирани  е над 3.000. 

Иран на 15 јули објави дека е во тек вториот бран. 

Во светот има 31.2 милиони заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд