22 Септември, 2023
0.0239

ВО МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА РАБОТИТЕ 201 ГОДИНА ЗА ДА СПЕЧАЛИТЕ МИЛИОН ЕВРА: Во Хрватска 87, Србија 152 а во Албанија 208

Објавено во: Финансии, Македонија, Свет 15 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Интересна мапа споделена на страницата „Dalmatian Mapper“ покажува колку години и се потребни на секоја европска земја за да заработи милион евра, а таа бројка за Македонија е 201 година.

Заедно со мапата беше наведено дека е земена предвид просечната плата на секоја земја, а со сумирање се дојде до резултат колку години ќе треба да се работи за да се достигне милион евра.

На картата, земјите со најмалку години потребни за ова достигнување се означени со темно сина боја, додека оние со најмногу се претставени со темно црвена боја.

Кога станува збор за Македонија, таа е претставена со црвена нијанса и таа бројка е 140 години. Во Србија оваа бројка е 152 години, а во Хрватска е значително помала - 87 години.

Меѓу оние земји каде најбрзо се достигнува милионот се: Швајцарија - само 15 години, потоа Исланд со 22 години, Данска со 26 и Норвешка со 27 години.

На другиот крај се оние каде што е потребно многу повеќе - на пример, во Украина се потребни 230 години за да се заработат милион евра по просечна плата, потоа Турција со 214 и Албанија со 208 години.

View this post on Instagram

A post shared by Amazin’ Maps ~ Stefan van der Wijk (@amazinmaps)Можеби ќе ве интересира

ПРОГРАМЕРИТЕ УБЕДЛИВО НА ВРВОТ - Отскокнуваат од останатите плати во земјава: Еве ја листата на највисоки примања

ПРОГРАМЕРИТЕ УБЕДЛИВО НА ВРВОТ - Отскокнуваат од останатите плати во земјава: Еве ја листата на највисоки примања

АЗИСКИТЕ БЕРЗИ ВО ЗАГУБА: Доларот зајакна, цената на нафтата падна

АЗИСКИТЕ БЕРЗИ ВО ЗАГУБА: Доларот зајакна, цената на нафтата падна

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТАТА ВО ЈУЛИ 36.286 ДЕНАРИ - Поголема во споредба со минатата година, но помала од минатиот месец

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТАТА ВО ЈУЛИ 36.286 ДЕНАРИ - Поголема во споредба со минатата година, но помала од минатиот месец

ДАЛИ КРЕДИТИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ПОСКАПАТ? - Народна банка пак ја крена каматата, сега изнесува 6,30 отсто

ДАЛИ КРЕДИТИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ПОСКАПАТ? - Народна банка пак ја крена каматата, сега изнесува 6,30 отсто

И ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ГРЕАТ СО ВЛАДИНА ПОМОШ: Годишно само за струја и плин даваат над 3.500 евра!

И ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ГРЕАТ СО ВЛАДИНА ПОМОШ: Годишно само за струја и плин даваат над 3.500 евра!

ЕВЕ ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧИСТИ: Плата за хигиеничарка само 700 евра- дали е доволна за оваа неценета работа?

ЕВЕ ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧИСТИ: Плата за хигиеничарка само 700 евра- дали е доволна за оваа неценета работа?

„КОГА НАШИТЕ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА ИМААТ СТАН ВО СТРАНСТВО, ПРАШАЈТЕ ГИ КОЛКУ ДОЛЖАТ“: Како до стан во Швајцарија и колкави се кириите во ветената земја

„КОГА НАШИТЕ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА ИМААТ СТАН ВО СТРАНСТВО, ПРАШАЈТЕ ГИ КОЛКУ ДОЛЖАТ“: Како до стан во Швајцарија и колкави се кириите во ветената земја

ЗА 113 АКЦИИ НА НЛБ БАНКА ПЛАТЕНИ НАД 51 ИЛЈАДИ ЕВРА - берзанска блок трансакција

ЗА 113 АКЦИИ НА НЛБ БАНКА ПЛАТЕНИ НАД 51 ИЛЈАДИ ЕВРА - берзанска блок трансакција

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!