01 Декември, 2020
0.0213

Во оваа држава се потврдени првите случаи на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Октомври, 2020

Долго време беа без коронавирусот, но сега Маршалови Острови ги потврди првите  случаи.

Владата на оваа пацифичка држава објави дека двајца вработени во тамошната американска база имале позитивен тест по враќањето од Хаваи. 

Тие пристигнале со воен лет и веднаш се изолирани од остатокот на заедницата, па властите уверуваат дека нема опасност од ширење на вирусот.

Маршалови Острови ги затвори своите граници уште во март со цел да се спречи внесувањето на вирусот. Повеќето пацифички држави го направија истотот, загрижени дека поради слабиот здравствен систем нема да бидат способни да се носат со заразата.

Кирибати, Микронезија, Науру, Палау, Самоа, Тонга, Тувалу и Вануату се последните држави на светот во кои што досега не е регистриран случај на коронавирус.

САД, Индија, Бразил се на врвот на листата го голем број заразени и починати. 

Во светот има 44.9 милиони заразени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона