26 Јули, 2021
0.0297

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

Објавено во: Свет, Корона Вирус 17 Јуни, 2021

Слаб е интересот за вакцинирање во Романија. Владата донесе итен указ со кој се дозволува државата да препродава вакцини во трета земја. Државата ќе донира или ќе препродава анти-ковид вакцини и ќе се откаже од планираното купување милиони дози. 

Ова го соопшти Министерството за здравство, откако вакцинацијата на населението е забавена затоа што луѓето не се заинтересирани. Земјата ќе донира 151.000 дози на своите соседи Украина и Србија, а претходно испрати вакцини во Молдавија.

Од 19 милиони жители, само 4,2 милиони Романци примиле две дози вакцина, или помалку од една четвртина од населението.

Од Светската здравствена организација неколку пати нагласија дека имунизацијата во светот оди бавно. Ризик постои поради појавата на нови соеви на вирусот. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари