24 Јуни, 2024
0.0232

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА - голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Објавено во: Економија 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Американската компанија за е-трговија Amazon fresh објави дека ги намалува цените на илјадници прехранбени производи со цел да привлече клиенти.

Имено, клиентите ќе имаат дневни попусти до 30 отсто на 4.000 производи во продавниците и во онлајн продажбата.

Така во САД поевтинија месото, морските плодови, замрзнатата храна, млечните производи и сирењата, пијалоците, грицките и тестенините, како и производите на Амазон со приватна етикета, пишува CNN.

Компанијата на тој начин се приклучи на растечкиот број на малопродажни синџири, вклучувајќи ги Target и Walmart, кои ги намалуваат цените бидејќи се обидуваат да ги привлечат потрошувачите во продавниците. Целта на трговците е луѓето послободно да трошат на основни производи, како храна, како и за купување нова облека, украсни предмети, уметнички предмети и слично.

Во обид да привлече повеќе купувачи, Target ги намали цените на повеќе од 1.500 популарни производи оваа недела, од путер до детергент. Волмарт минатата недела објави дека ги намалил цените на речиси 7.000 производи во своите продавници.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

„Европа ги прави работите поинаку“: германскиот министер за економија во Пекинг за царините на ЕУ

„Европа ги прави работите поинаку“: германскиот министер за економија во Пекинг за царините на ЕУ

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Чаушевски: Во Албанија и Црна Гора има голем број туристи кои се спасуваат од жештини, затоа им падна системот

Чаушевски: Во Албанија и Црна Гора има голем број туристи кои се спасуваат од жештини, затоа им падна системот

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск