01 Март, 2024
0.0282

ВОЈНА, САНКЦИИ, ЗАГУБИ - Америка профитира, Европа пред колапс

Објавено во: Економија 04 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Утре стапува на сила забраната на Европската унија за увоз на руска нафта по морски пат. Дополнително, ЕУ, земјите од Г7, односно САД, Канада, Велика Британија, Јапонија и Австралија се договорија во петокот да ја ограничат цената на црното злато од Русија на 60 долари за барел. А тој лимит треба да важи од 5 декември или, како што рекоа, многу брзо потоа.

Русија прави голем профит од извозот на енергетски производи, а Западот се обидува да го скрши со намалување на приходите преку овие мерки. Со истата намера, од 5 февруари ќе следи следниот чекор на ЕУ, а тоа е забрана за увоз на руски нафтени деривати.

Сепак, спротивно на прокламираните цели на Западот, финансиите на Русија се сè уште стабилни, не се плашат од студената зима, додека во европските земји цените на енергијата беснеат, ја туркаат инфлацијата, а владите го подготвуваат населението за евентуален недостиг на електрична енергија и кажуваат да носат дебели џемпери во становите и да ја намалат потрошувачката. Се поставува прашањето, кој победува, а кој губи во оваа енергетска и економска војна?

Глобалните аналитичари сметаат дека и ембаргото за нафта и ценовната граница ќе доведат до зголемување на цената на црното злато на берзите. Повисоката цена и овозможува на Русија да остварува профит и со помалку продадени количини. Сега се свртува кон азискиот пазар и таму пласира поевтини суровини. Кина сега е првиот купувач на руска нафта, а Индија е трет. Од февруари, Брисел, под притисок на САД, усвои осум пакети санкции, а наскоро се очекува усвојување на деветтиот.

Меѓутоа, наместо посакуваната казна на Русија, бумерангот се враќа во Европа и ја урива својата економија. Така, Стариот континент стана најголемата жртва на политиката на санкции, а од друга страна, САД го зголемуваат својот профит.

Бриселскиот портал „Политико“ оценува дека девет месеци по почетокот на војната во Украина, Владимир Путин почнува да го разбива Западот. Европските претставници, според порталот, се бесни на администрацијата на Џо Бајден поради високите цени на бензинот, продажбата на оружје и трговијата. Тие ги обвинуваат Американците дека заработиле богатство од војната, додека земјите од ЕУ страдаат. Европските економии се лизгаат во рецесија, со зголемена инфлација и разорен притисок врз снабдувањето со енергија.

Додека се обидуваат да ја намалат зависноста од руската енергија, земјите од ЕУ се свртуваат кон гасот од САД, но плаќаат четири пати повеќе за него отколку неговата цена во Америка.

Компаниите планираат нови инвестиции во САД или дури и преселување на постоечките компании од Европа во Америка. Поевтината енергија ја прави Кина поатрактивна за инвестиции.

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) смета дека по стапувањето во сила на ембаргото за нафта против Русија, ЕУ ќе мора да замени околу еден милион барели нафта дневно и околу 1,1 милион тони нафтени деривати. Како што проценуваат аналитичарите на германската Комерцбанка, овие количини наскоро ќе треба да се набават на друго место, а нема да се зголеми понудата на неруска нафта. Според германските експерти, забраната за увоз и ценовната граница повторно ќе ја подигне цената на Брент на 95 долари за барел во наредните недели. Многу аналитичари предвидуваат повисоки цени на нафтата во 2023 година, а највисоко ниво прогнозираше „Голдман Сакс“ од 110 долари за барел. Во петокот американската нафта WTI се тргуваше по цена од околу 80 долари за барел, додека европскиот „брент“ се продаваше за околу 86 долари, а рускиот „урал“ за околу 64 долари.

Руската амбасада во САД соопшти дека ограничувањето на цената на руската нафта во пракса значи дека се менуваат основните принципи на слободниот пазар и дека тоа неизбежно ќе доведе до зголемување на неизвесноста и наметнување повисоки трошоци за потрошувачите на оваа суровина. . Претходно, нивните официјални лица изјавија дека нема да го почитуваат лимитот и дека ќе ги прекинат испораките до земјите што го воведоа лимитот. Американската агенција Асошиејтед прес наведува дека Русија би можела да продава нафта и користејќи танкери со нејасна сопственост, како што тоа го прават Венецуела и Иран. Црното злато може да се префрли од еден брод на друг, помешано со масло со сличен квалитет за да се прикрие неговото потекло. Експертот за енергетика Милош Здравковиќ смета дека излегувањето на Русија од европскиот пазар ќе доведе до зголемување на цената на нафтата.

- Европскиот континент и ЕУ се најголеми жртви на политиката на санкции, ерата на евтина енергија заврши - оценува Здравковиќ, објавува „Новости“.

- Во петокот цената на гасот на американскиот пазар беше околу 219 долари за 1.000 кубни метри, а во ЕУ 1.300 долари. Кога цената на гасот скока, расте и струјата, синото гориво е и двигател на индустријата.

Тој укажува и дека разликата во цената на американската нафта и европскиот „брент“ секогаш била околу 1,5 до 1,7 долари за барел. Во петокот разликата беше околу 6 долари, а ден пред тоа беше 7,5 долари. Според него, за време на Студената војна никој никогаш не се обидел да ја ограничи цената на енергијата, а сега тоа се случува. Последиците од досегашната политика на санкции, како што оценува, се веќе видливи врз основа на забавувањето на растот на европската економија. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕВЕТ ГОДИНИ БИЛ ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР - „Књаз Милош“ има нов прв човек, еве на што ќе се фокусира Станковиќ

ДЕВЕТ ГОДИНИ БИЛ ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР - „Књаз Милош“ има нов прв човек, еве на што ќе се фокусира Станковиќ

КОЈ ПЛАТИ 580 ИЛЈАДИ ЕВРА - блок трансакција со акциите на „Алкалоид“, продадени 1.754 акции

КОЈ ПЛАТИ 580 ИЛЈАДИ ЕВРА - блок трансакција со акциите на „Алкалоид“, продадени 1.754 акции

МЕНАЏЕРКА ВО МЕДИЦИНСКА И ХЕМИСКА ИНДУСТРИЈА И МАШИНСКИ ИНЖЕНЕРИНГ НЕ МОЖЕ ДА НАЈДЕ РАБОТА: Испратила 300 апликации за работа, секаде е одбиена

МЕНАЏЕРКА ВО МЕДИЦИНСКА И ХЕМИСКА ИНДУСТРИЈА И МАШИНСКИ ИНЖЕНЕРИНГ НЕ МОЖЕ ДА НАЈДЕ РАБОТА: Испратила 300 апликации за работа, секаде е одбиена

„АЛКАЛОИД“ ИМА ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ - компанијата ќе исплати за 10,2 отсто поголема дивиденда во однос на минатата година

„АЛКАЛОИД“ ИМА ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ - компанијата ќе исплати за 10,2 отсто поголема дивиденда во однос на минатата година

РЕДОВНИ ГАРАНЦИИ: „ДРЖАВАТА ЌЕ ГО ОБЕШТЕТИ МИТИЛИНЕОС АКО ИМА ВООРУЖЕН КОНФЛИКТ ИЛИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА“ – законот за стратешката инвестиција повторно пред пратениците

РЕДОВНИ ГАРАНЦИИ: „ДРЖАВАТА ЌЕ ГО ОБЕШТЕТИ МИТИЛИНЕОС АКО ИМА ВООРУЖЕН КОНФЛИКТ ИЛИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА“ – законот за стратешката инвестиција повторно пред пратениците

МАШКИТЕ КОШУЛИ ОДЛИЧНО ОДЕЛЕ ВО СТРАНСТВО, АМА „МОДА“ СЕПАК ЗАВРШИ СО МИНУС - која е причината за загубата на текстилната компанија

МАШКИТЕ КОШУЛИ ОДЛИЧНО ОДЕЛЕ ВО СТРАНСТВО, АМА „МОДА“ СЕПАК ЗАВРШИ СО МИНУС - која е причината за загубата на текстилната компанија

Ќе плаќа ли РЕК Битола 3,5 евра за заштитна маска која може да се нарача и онлајн за 1 евро?

Ќе плаќа ли РЕК Битола 3,5 евра за заштитна маска која може да се нарача и онлајн за 1 евро?

ИМ СТИГНА МЛЕКО ВО ПРАВ: Куба бара ОН да помогне за обезбедување храна

ИМ СТИГНА МЛЕКО ВО ПРАВ: Куба бара ОН да помогне за обезбедување храна

ВАЖНО ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА СМЕТКИ: Лимитот за поврат на ДДВ се зголемува

ВАЖНО ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА СМЕТКИ: Лимитот за поврат на ДДВ се зголемува