27 Октомври, 2020
0.0224

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2020

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повеќе сончеви периоди во попладневните часови. Ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. 

Максималните дневни температури ќе се движат од 23 до 30 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за локален краткотраен дожд. Максималната дневна температура ќе се искачи до 27 степени. Сепак од утре следува период за кој е најавена промена на времето. Има најави за засилен ветер, но и врнежи кои во текот на ноќта кон сабота ќе се прошират и во останатите предели. 

Во сабота под влијание на циклонска активност времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат интензивни. Ќе дојде период на постудено време и максималните температури ќе се движат од 16 до 24 степени.

Минималните температури ќе бидат исто така доста ниски, а на повисоките места се очекува и првиот снег.

Можеби ќе ве интересира

Последен ден како пратеници, координаторот ги испрати Лукаревска и Зекири

Последен ден како пратеници, координаторот ги испрати Лукаревска и Зекири

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски