23 Февруари, 2020
0.0225

Воведувањето на еврото во Латвија ќе чини 140 милиони долари

Објавено во: Свет, Финансии 26 Октомври, 2012

Воведувањето на еврото во Латвија од 1 јануари 2014 година ќе чини околу 70 милиони лати (140 милиони долари), изјави денеска во телевизиското интервју раководителот на проектот за пристапување на земјата во еврозоната Даце Калсоне, пренесуваат агенциите. Воведувањето на еврото од почеток ќе ја чини држата  8.7 милиони лата (околу 17.4 милиони долари), а половината од трошоците ќе ги преземе Европската унија. Според искуството на другите земји членки на ЕУ, кои се приклучија кон еврозоната, тоа ги чинело меѓу 0.3 и 0.8 проценти од бруто домашниот производ. Во случајот на Латвија, целосното воведувањето на еврото ќе достигне сума од  70 милиони лати, истакна Калсоне, која е поранешен аналитичар на Латвиската централна банка. Информативната кампања за воведување на еврото во државата ќе започне во втората половина на 2013 година . Граѓаните ќе бидат информирани за изгледот на банкнотите, номиналниот износ, девизниот курс и временскиот период во оптек во кој ќе станат единствена, национална валута. Исто така државата планира кампања, во која ќе ги повика трговците да не го користат влезот во еврозоната за зголемување на цените. Во март 2010 година владата на Латвија одлучи да го воведе во оптек еврото од 1 јануари 2014 година. За таа цел земјата требаше да ги исполни критериумите од Мастрихт - ниска инфлација, дефицит во државниот буџет под 3 проценти  и државен долг до 60 отсто од БДП-то. Според податоци на Министерството за финансии,  минатиот месец земјата ги исполнила сите Мастрихтски критериуми.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус