27 Септември, 2021
0.0211

Бујар Османи: ДУИ не ја поддржува Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 04 Јули, 2021

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за изгласување на Резолуција во Собранието која ќе ги штити националните интереси во спорот со Бугарија служи за политички поени, смета министерот за надворешни работи Бујар Османи и додава дека ДУИ истата нема да ја поддржи.
- Демократската унија за интеграција ја гледа иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за Резолуција за Бугарија како обид да се добијат политички поени во пресрет на локалните избори, вели Османи во изјава за Алсат ТВ.
Минситерот додава дека е несериозно државните интереси да се ставаат во функција на избори.
-Тоа им штети на интересите на државата и сите граѓани , рече меѓу другото Османи.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање