30 Јуни, 2022
0.0239

ЗА ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ ЌЕ СЕ СМЕТААТ ЛИЦАТА СО ПРИМЕНА БУСТЕР ДОЗА: Во јануари починале 6 лица со примена бустер доза, но имале коморбидитети

Објавено во: Македонија 08 Февруари, 2022

Добивај вести на Viber

Има промени во однос на тоа кои лица се сметаат за целосно вакцинирани, потенцираше на денешната прес-конференција на Комисијата за заразни болести, д-р Марија Димзова од Клиниката за инфективни болести и член на ова советодавно тело. Нагласи дека целосно вакцинирани ссе само оние лица кои примиле три дози од вакцината против ковид-19, односно две, а потоа и бустер.

Претседателот на Комисијата за заразни болести, проф. д-р Александар Петличковски, истовремено додае дека бустер дозата дава гаранција и до 95 проценти, односно во толкав процент штити од хоспитализација и од смрт. Останува оној мал процент пациенти, како што нагласи тој, кај кои може да настанат компликации, а тоа се луѓе со други сериозни болести , односно коморбидитети.

Во оваа насока, на денешната прес конференција на Комисијата за заразни болести д-р Злате Мехмедовиќ информираше дека 6 лица кои примиле бустер доза починале во период од 1. до 31. јануари годинава.

- Втората препорака е поврзана со извештајот од ИЈЗ каде е направен анализа на сите случаи на хоспитализација и смрт од Ковид-19 во период од 1-ви до 31-ви јануари за 2022 година. Анализата покажува дека во анализираниот период само 6 лица кои примиле трета доза завршиле со смртен исход, сите смртни случаи кои биле констатирани имале дополонителни коморбидитети како што се дијабетес, карцином, кардиоваскуларни заболувања и обезност, изјави д-р Мехмедовиќ.

А. Б.


Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО