25 Февруари, 2024
0.2237

За прв пат во историјата: Мудис го намали кредитниот рејтинг на Израел

Објавено во: Финансии, Свет 11 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Мудис го намали кредитниот рејтинг на Израел на „А2“ со негативна перспектива, додека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше велејќи: „Израелската економија е силна, а причината за намалувањето е фактот што нашата земја е во војна“.

Медиумите наведуваат дека ова намалување е прво во историјата на Израел.

Мудис изјави дека причината за намалувањето на кредитниот рејтинг на Израел е војната со Исламското движење на отпорот Хамас и дека (намалувањето на кредитниот рејтинг на Израел) е една од последиците од таа војна. Истата агенција, исто така, очекува долгот на Израел да се зголеми во споредба со очекуваниот пред војната во Газа.

Мудис додаде дека ризиците од ескалација на конфликтот со Хезболах сè уште постојат, што ја зголемува можноста за значително негативно влијание врз израелската економија.

Во меѓувреме, Нетанјаху брзо ја омаловажи важноста на намалувањето на рејтингот на Израел, нагласувајќи дека економијата на земјата е сè уште силна и дека намалувањето треба да се гледа исклучиво како резултат на војната, додавајќи дека „економијата ќе се врати на својата пост-победа закрепнување“.

Негативни реперкусии

Кредитниот рејтинг на една земја обично ја одразува нејзината способност да добие кредит, како и степенот на доверба во нејзината способност навреме да ги исполни финансиските обврски.

Колку е подобар нејзиниот рејтинг, толку се помали ризиците поврзани со нејзиниот долг, што резултира со подобри услови и пониски трошоци за задолжување.

Според весникот Yedioth Ahronoth, овој чекор може да доведе до уште едно намалување на рејтингот, доколку безбедносната, геополитичката и економската ситуација на Израел се влоши.


Весникот објаснува дека Нетанјаху и високи функционери во израелското Министерство за финансии се обиделе да спречат намалување на рејтингот во последните денови во нивните разговори со економистите на Мудис, објаснувајќи дека економијата е стабилна и дека никогаш порано немало случај земјата да не отплатила нејзините долгови навреме или дека брзо не излезе од економската криза.

Израел стравува дека другите две големи рејтинг компании, Стандард и Пурс и Фич, наскоро исто така ќе го намалат кредитниот рејтинг на Тел Авив, се вели во извештајот на Анадолу.

Според весникот Yedioth Ahronoth, „ова намалување на рејтингот, прво од ваков вид откако Израел беше вклучен во него во 1998 година, се очекува да доведе до зголемување на каматната стапка на заемите што земјата е принудена да ги земе, а поради тековна војна на јужниот фронт и нестабилност на северниот фронт“.

Одлуката на Мудис ќе доведе и до зголемување на каматните стапки за израелските компании и семејства, како и можен пад на цените на акциите на берзата во Тел Авив и слабеење на шекелот во однос на странските валути во блиска иднина, наведува истиот извор.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?