06 Февруари, 2023
0.0469

Заев: Бугарија ќе ја поддржи евроинтеграцијата на Македонија без услови

Објавено во: Македонија 26 Јули, 2017

Добивај вести на Viber

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека договорот за добрососедство со Бугарија е во склад со интересите  на граѓаните. 

Тој вели дека ова е одраз на генерација на политичари кои градат мостови и подаваат раце. Заев смета дека ќе се затворат отворени прашања. 

Заев додава дека Бугарија ќе ја поддржи евроинтеграцијата на Македонија без услови. Премиерот вели дека ЕУ е потребна на Македонија, но и на регионот. 

„Договорот ќе биде објавен на веб страната на Владата и секој ќе може да го прочита“ - рече Заев. 

Тој вели дека ќе се зголеми трговската размена, царинските давачки ќе бидат поповолни, ќе има подобар економски развој, и благосостојба на граѓаните. 

„Застануваме против говор на омраза или националистички изјави. Минатото и историјата ги поставуваме како темел на иднината“- вели Заев. 

Премиерот очекува поддршка од опозицијата со цел Македонија да оди напред. 


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЗАГИНАТИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ МЕСТОТО ТРИ ЧЕШМИ - автопатот Штип-Миладиновци е во прекин

ИМА ЗАГИНАТИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ МЕСТОТО ТРИ ЧЕШМИ - автопатот Штип-Миладиновци е во прекин

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонските политичари ги осудија инцидентите на Деве Баир и каменувањето на македонскиот клуб, во Бугарија повици за вето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонските политичари ги осудија инцидентите на Деве Баир и каменувањето на македонскиот клуб, во Бугарија повици за вето

Пендаровски со осуда за инцидентите на граница, демолирањето на македонскиот клуб и навредите на Јорданов

Пендаровски со осуда за инцидентите на граница, демолирањето на македонскиот клуб и навредите на Јорданов

Ветерот откорна дрвја и бандери во околината на Кавадарци

Ветерот откорна дрвја и бандери во околината на Кавадарци

Кирил Петков изнесе став како треба понатаму да се развиваат македонско - бугарските односи

Кирил Петков изнесе став како треба понатаму да се развиваат македонско - бугарските односи

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор