16 Декември, 2018
0.3199
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

(ГАЛЕРИЈА) Заев: Да не си играме играчки со нашата иднина и нашата Македонија

Објавено во: Македонија, Галерија 30 Септември, 2018

Повеќе од 90% од граѓаните гласаа „за“, изјави премиерот Зоран Заев вечерва во своето обраќање. 

Повика пратениците да се обединат, за да ја однесат Македонија во ЕУ и НАТО. 

„Да не си играме играчки со нашата иднина и нашата Македонија. Интересите на граѓаните да ги ставиме над сè“- рече Заев. 

Вели дека нема да може да имаме подобар договор со Грција. 

Заев рече дека  овие 600.000 гласови „за“ покажуваат во кој правец ќе оди Македонија. 

Според него, златно време доаѓа за Македонија. 

Повика на посветеност за да државата оди напред. 

Кажа дека изборите не се најпосакувано сценарио, туку се крајна опција. 

На прашањето дали ќе се повлече бидејќи формално правно овој референдум е неуспешен, рече дека повеќето гласови се „за“ и нема намера да даде оставка. 

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Каменос: Не знам од каде му се парите на Коцијас, но знам кој прв го смисли „Северна Македонија“

Каменос: Не знам од каде му се парите на Коцијас, но знам кој прв го смисли „Северна Македонија“

Заев поканет на отворање автопат во Бугарија, нема да оди

Заев поканет на отворање автопат во Бугарија, нема да оди

Сопственикот Истрефи вели дека кај нив нема грешка

Сопственикот Истрефи вели дека кај нив нема грешка

Познато кога Миленко Неделковски ќе се појави на суд за ширење омраза

Познато кога Миленко Неделковски ќе се појави на суд за ширење омраза

Познати основните детали: Компанијата на автобусот е од Струга, тргнал од Битола

Познати основните детали: Компанијата на автобусот е од Струга, тргнал од Битола

Владата нареди секое министерство и управен орган до февруари да даде придонес

Владата нареди секое министерство и управен орган до февруари да даде придонес

Чаусидис: Победата на Чадиковски е легитимна

Чаусидис: Победата на Чадиковски е легитимна

„Македонија пат“ бaра присебност од возачите

„Македонија пат“ бaра присебност од возачите

Никој уште не знае од каде тргнал превртениот македонски автобус

Никој уште не знае од каде тргнал превртениот македонски автобус