19 Февруари, 2019
0.2993
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

(ГАЛЕРИЈА) Заев: Да не си играме играчки со нашата иднина и нашата Македонија

Објавено во: Македонија, Галерија 30 Септември, 2018

Повеќе од 90% од граѓаните гласаа „за“, изјави премиерот Зоран Заев вечерва во своето обраќање. 

Повика пратениците да се обединат, за да ја однесат Македонија во ЕУ и НАТО. 

„Да не си играме играчки со нашата иднина и нашата Македонија. Интересите на граѓаните да ги ставиме над сè“- рече Заев. 

Вели дека нема да може да имаме подобар договор со Грција. 

Заев рече дека  овие 600.000 гласови „за“ покажуваат во кој правец ќе оди Македонија. 

Според него, златно време доаѓа за Македонија. 

Повика на посветеност за да државата оди напред. 

Кажа дека изборите не се најпосакувано сценарио, туку се крајна опција. 

На прашањето дали ќе се повлече бидејќи формално правно овој референдум е неуспешен, рече дека повеќето гласови се „за“ и нема намера да даде оставка. 

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција