23 Април, 2019
0.0472

Заев: Препораката е чиста, ова е ден кога секој граѓанин треба да се гордее

Објавено во: Македонија 17 Април, 2018

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека Европската Комисија дала безусловна препорака за членство во Евроспката Унија.

Вели дека најголемата заслуга за овој напредок, ја имаат граѓаните на Македонија.

„Владата посветено ги сработи реформите. Одлуката да се стави крај на штетната политика, ја донесоа граѓаните. Власта ги послуша граѓаните, кои знаат што е важно за чекорењето на Македонија кон ЕУ. Ќе продолжиме со реформскиот пакет. Власта покажа дека е инклузивна и прифаќа различно мислење, а опозоцијата покажа дека е свесна за сопствената одговорност“- вели Заев.

Рече дека  со иста посветеност се разговара со Грција за решавање на спорот со името и како што вели, да се затвори и ова прашање.
Заев вели дека ова е ден кога сите граѓани треба да бидат горди. 

За Заев ова е потврда дека сме на вистинскиот пат за европска Македонија. 

Вели дека овој ден ќе биде запишан во поновата историја на Македонија како светол ден. 

Можеби ќе ве интересира

Силјановска: Пацоли да не се меша во претседателските избори

Силјановска: Пацоли да не се меша во претседателските избори

Мерки на претпазливост за лице кое на социјалните мрежи се сител на загинатиот полицаец Виктор Цветковски

Мерки на претпазливост за лице кое на социјалните мрежи се сител на загинатиот полицаец Виктор Цветковски

Почина новинарот Марјан Блажевски: Почивај во мир драг наш колега

Почина новинарот Марјан Блажевски: Почивај во мир драг наш колега

Јавноста исклучена од сослушување сведоци за предметот „Трезор“

Јавноста исклучена од сослушување сведоци за предметот „Трезор“

Шилегов се чувствува одговорен за „претседателскиот“ пораз во Скопје

Шилегов се чувствува одговорен за „претседателскиот“ пораз во Скопје

Саздовски задоволни од пресудата, бараат родителите да кажат каде се крие третиот осомничен во бегство

Саздовски задоволни од пресудата, бараат родителите да кажат каде се крие третиот осомничен во бегство

По 19 години затвор за убијците на Саздо

По 19 години затвор за убијците на Саздо

УТРИНСКИ ФОКУС: На чие „конто ќе легнат“ гласовите од Река

УТРИНСКИ ФОКУС: На чие „конто ќе легнат“ гласовите од Река

ОБСЕ со позитивна оценка за изборите: На што најдоа „замерка“ набљудувачите

ОБСЕ со позитивна оценка за изборите: На што најдоа „замерка“ набљудувачите