16 Ноември, 2018
0.5202

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2018

Скопските населби и поголемите градови во земјава веќе почнаа да се соочуваат со загаден воздух. 

Населбата Лисиче е меѓу најзагадените во земјава и во Скопје, при што  концентрациите на честичките ПМ10 денеска во еден момент достигнаа 70 микро-грами на метар кубен, односно 35 над дозволеното. После следува општината Центар со 59,5, па Карпош, Бутел, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Кавадарци и Куманово. 

Нешто помало загадување засега има во Кичево, Велес, Кочани, покажува апликацијата Мој воздух. 

Минатата зима загадувањето на воздухот беше алармантно. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР МАГАЗИН: Кој и зошто ги игнорираше сериозните индиции за кукавичкиот чин на Груевски?

ФАКТОР МАГАЗИН: Кој и зошто ги игнорираше сериозните индиции за кукавичкиот чин на Груевски?

Џафери: Не верувам дека Груевски ќе добие азил

Џафери: Не верувам дека Груевски ќе добие азил

Mистерија околу бегството на Груевски

Mистерија околу бегството на Груевски

Интервју Јуруковски: Произведуваме иновативни фармацевтски производи за македонскиот и европскиот пазар

Интервју Јуруковски: Произведуваме иновативни фармацевтски производи за македонскиот и европскиот пазар

Што призна Албанија за бегалецот Груевски?

Што призна Албанија за бегалецот Груевски?

Пешевски: Груевски често ми велеше дека му контрирам

Пешевски: Груевски често ми велеше дека му контрирам

На Филипче не му се даваат пари за обезбедување, се обратил кај Шекеринска

На Филипче не му се даваат пари за обезбедување, се обратил кај Шекеринска

Западен Балкан му ја овозможи рутата на Груевски до Унгарија

Западен Балкан му ја овозможи рутата на Груевски до Унгарија

ТВ24: Груевски се уште се крие во Албанија

ТВ24: Груевски се уште се крие во Албанија