14 Април, 2024
0.0243

ЗАМИНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ШВАЈЦАРСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - франкот „се лизна“

Објавено во: Финансии 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Швајцарската централна банка денеска предизвика изненадување со објавата дека нејзиниот претседател Томас Жордан, кој во текот на 12-те години на чело на институцијата управуваше со бројни кризи, ќе си замине во септември, а неочекуваната одлука предизвика пад на вредноста на швајцарскиот франк.

Жордан (61), поранешен универзитетски професор, беше на чело на банката од 2012 година, за време на превирањата на пазарите на пари што ја принудија Швајцарската национална банка (СНБ) да се откаже од минималниот девизен курс во однос на еврото, кризата со „Ковид-19“ кога беа потребни големи интервенции за да се спречи колапсот на економијата и поновата криза на Креди Свис, која беше на работ на банкрот во март 2023 година.

Советот на банката и генералната управа во соопштението изјавија дека длабоко жалат поради заминувањето на Жордан и му се заблагодаруваат за неговиот „исклучителен ангажман“ без да дадат никакви индикации за наследникот

„На мојата одлука никако не влијаеше кризата на Credit Suisse“, изјави Жордан на прес-конференција во Цирих.

Директорот на швајцарската управа за надзор на пазарор Финма поднесе оставка пет месеци по одлуката за спојување на Credit Suisse со конкурентската швајцарска банка UBS, наведувајќи здравствени причини.

Жордан рече дека неговото здравје нема влијание врз неговата одлука, туку дека е добар момент да се повлече.

„Повторно имаме ценовна и финансиска стабилност и тоа влијаеше на мојата одлука“, рече тој.

Од јуни 2023 година, инфлацијата во Швајцарија повторно падна под два отсто, што е целта на Швајцарската централна банка, а во јануари падна на 1,3 отсто.

Најавата за заминување на директорот ја намали вредноста на швајцарскиот франк за 0,21 отсто, тргувајќи се за 0,9579 франци за евро во 17:00 часот по Гринич. 

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

НОВ ПАД НА ПОПУЛАРНАТА КРИПТОВАЛУТА: Еве кои влади поседуваат најмногу биткоини, има ли на пазарите оптимизам?

НОВ ПАД НА ПОПУЛАРНАТА КРИПТОВАЛУТА: Еве кои влади поседуваат најмногу биткоини, има ли на пазарите оптимизам?

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?