24 Септември, 2021
0.0208

ЗАТВОРЕН БИЗНИС ПО 58 ГОДИНИ: Банкротираше авиокомпанијата „Адриа ервејз“

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2019

Авио-компанијата „Адриа Ервејз“ објави банкрот, со што го затвори бизнисот после 58 години работа.

Во соопштението на компанијата се вели дека на 30.09.2019 година е основана стечајна постапка пред Окружниот суд во Крањ, а судот ќе донесе пресуда за побарувањето во рок од три дена.

„Адриа“ ги запре сите летови минатата недела и се обиде да го реши проблемот во рок од седум дена, но не успеа. Од Владата на Словенија претходно беше побарана еднократна помош од 4 милиони евра, но тоа беше одбиено.

Таа авиокомпанија некогаш била државна, но во 2016-та била приватизирана и продадена на германскиот фонд 4К Инвест

Покрај „Адриа“ во тековната година со работа престанаа и „Германија“, „Флајбми“, „Вау ер“ , „XL ервејс“ и последен во низата гигантот „Томас Кук“.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Претепани тројца Срби на Косово?

Претепани тројца Срби на Косово?

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Да се основа војска на ЕУ, бара Макрон

Да се основа војска на ЕУ, бара Макрон

Курти ги повика Србите да ги отстранат возилата од патиштата, вели Вучиќ сака ескалација

Курти ги повика Србите да ги отстранат возилата од патиштата, вели Вучиќ сака ескалација

Снег падна на Копаоник

Снег падна на Копаоник