25 Февруари, 2024
0.0286

ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ИМ ПРИРЕДИЛЕ ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ - осомничените ги држат во делот на зградата каде што не можат да влезат ни сите чувари

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Таткото и останатите осомничени за киднапирањето и убиството на Вања Ѓорчевска (14) се соочија со остар револт кај останатите притвореници во затворот Шутка во Скопје.

Секогаш кога ќе ги извадат и вратат во Шутка, затворениците, штом ги видат низ прозорците, веднш викаат, удираат по решетки, навредуваат...

Директорот на затворот Филип Андов ниту ги потврди ниту ги демантираше наводите на тамошните медиуми. Андов само посочува дека безбедносната состојба е под контрола и нагласува дека пристапот до четворицата осомничени е ограничен.

- Тие се одвоени од другите притвореници и затвореници. Не сите затворски службеници имаат пристап до тие простории. Влегувате со посебни картички кои ги држат одредени чувари. Тие се контролираат постојано, имајќи го предвид степенот на криминал и согласно протоколи и закони - вели Андов за Скопје1.

Уапсените и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство.

Тројца од четворицата осомничени кои се во затвор ја признаа својата вина и своите улоги. Како организатор и извршител на грозоморниот чин го посочија и Љупчо Палевски.

Единствениот меѓу нив, кој не ја призна вината или поврзаноста со ниту еден од останатите осомничени, е таткото на девојчето, Александар Горчевски, кој тврди дека не познава ниту еден од нив и дека не го открил патот на движењето на неговата ќерка. на Палевски.

Ѓорѓевски е донесен на рочиштето каде му е одредена мерка притвор до 30 дена, во затворски комбинезон, а на видеото се гледа дека во затворот е избричен ќелав.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи