15 Август, 2020
0.0248

ЖЕСТОК СОСТАНОК НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не доставуваат препорака до Владата за затворање на северната граница

Објавено во: Македонија 03 Јули, 2020

Жестоки несогласувања имало меѓу членовите на Комисијата за заразни болести денеска околу прашањето затворање на граничните премини со соседна Србија и Косово, поради влошувањето на епидемиолошката состојба во двете земји, односно наглото зголемување на бројот на заразени со корона вирусот.

-Поради немање заеднички став околу ова, Комисијата за заразани болести нема да достави препорака до Владата. Имавме многу несогласувања меѓу самите себе, и не дојдовме до една заедничка одлука, така што нема што да препорачаме. Ако сега ги затвораме, зошто брзавме да ги отвориме. Затоа, нека одлучат во Владата како да се постапи во однос на евентуално затворање на границите, велат за Фактор извори од Комисијата за заразни болести.

Оттаму, сметаат дека е и крајно време на работа да се вратат и лицата со хронични болести кои четири месеци седат дома поради кризната состојба, а како што велат, земаат цела плата.

-Сметаме дека и тие луѓе треба да почнат да доаѓаат на работа. Не зборуваме за малигноми, за луѓе со канцер, и така натаму, заболувања кои се животозагрозувачки, но оние кои своето хронично заболување го држат под контрола, може да се вратат на работа, велат од Комисијата за заразни болести.  

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

„Медена земја“ денеска на турската национана телевизија

„Медена земја“ денеска на турската национана телевизија

Повикан во полиција малолетник кој палел шума и се снимал на „Тик-Ток“

Повикан во полиција малолетник кој палел шума и се снимал на „Тик-Ток“

Комората на психолози е за онлајн настава

Комората на психолози е за онлајн настава

Таравари: Има договор за Влада, сега се прави само театар

Таравари: Има договор за Влада, сега се прави само театар

Адвокатот Спасе Скорниев ќе тужи затоа што полицаец му ја пцуел сестрата што работи во Влада

Адвокатот Спасе Скорниев ќе тужи затоа што полицаец му ја пцуел сестрата што работи во Влада

Љупчо Николовски и Артан Груби главни „ѕвезди“ во преговорите викендов

Љупчо Николовски и Артан Груби главни „ѕвезди“ во преговорите викендов

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Груби: Лажните вести произведени од албанската опозиција ги поткопуваат преговарачките позиции на ДУИ

Груби: Лажните вести произведени од албанската опозиција ги поткопуваат преговарачките позиции на ДУИ