25 Февруари, 2024
0.0257

РЕПЛИКИ И КОНТАРЕПЛИКИ ВО СОБРАНИЕ

ЖЕСТОКО ВО СОБРАНИЕ: Јанева „остра на јазик“ , не им „ќути“ на пратениците

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2016

Добивај вести на Viber

И денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева им дава отчет на пратениците за вториот извештај за работата на СЈО.

Меѓутоа, таа децидно и без трема им реплицира на пратениците кои ја испрашуваат од прашања за нејзиниот личен капацитет, на какви дела работела, па се до споредба на штета направена од Едмонд Темелко и  Зоран Верушевски.

Токму за погоре споменатите прашања одговор од специјалната обвинителка побара пратеникот Антонио Милошоски.

Тој ја праша Катица Јанева зошто штетата што и ја направил градоначалникот на Пустец Темелко, е поголема од онаа што ја направил екс разузнавачот Верушевски.

Со сконцентрирано следење на прашањето, како и што самата Катица потенцираше го упати Милошоски одговор на ова прашање да побара кај државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

„Внимателно го слушам Милошоски, исто како што го слушав внимателно во  „бомбите“  бидејќи неговиот глас често се слуша таму“, искоментира Катица.

Седницата на Комисијата е во тек, а како што е најавено ќе трае до 23 часот вечерва. 

Пратеничката Солза Грчева, пак во својот говор ја истакна изненаденоста која ја забележала од непознавањето на правото, политиката и на демократијата што го покажала Јанева во вчерашното излагање и одговарање на пратеничките прашања.

Наспроти Грчева, пратеникот Горан Мицовски потенцираше за нападите врз СЈО и врз Јанева истакнувајќи дека специјалното јавно обвинителство е единствената институција што ВМРО-ДПМНЕ ја нема под своја контрола.

Во однос на случајот Пуч, Катица Јанева пак искажа верба дека единствениот сведок за случајот со незаконското прислушување екс премиерот Никола Груевски ќе се  појави во судницата.

Можеби ќе ве интересира

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи

СМЕ ИЗЛЕГЛЕ ВО ПРЕСРЕТ НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН: Бојмацалиев негира дека има хаос во МВР

СМЕ ИЗЛЕГЛЕ ВО ПРЕСРЕТ НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН: Бојмацалиев негира дека има хаос во МВР