20 Мај, 2024
0.0253

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

Објавено во: Економија 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Кинеските медиуми повикувајќи се на податоци од Шангајската царина, објавија дека од Шангај, Кина се извезени 149 бродови во првите два месеци од 2024 година, што бележи забележителен пораст од 112,9 отсто на годишно ниво.

Во истиот период, вкупната вредност на извозот на бродови достигна 9,95 милијарди јуани (околу 1,4 милијарди американски долари), што претставува неверојатен раст од 222,2 отсто на годишно ниво, соопшти Царината.

Обемот и вредноста на извозот на бродови од Шангај, клучното упориште на кинеската индустрија за бродоградба, учествуваа со 15,9 отсто и 20,6 отсто, соодветно, од вкупниот обем и вредност на националниот извоз на бродови во првите два месеци од 2024 година.

Меѓу извозот, вредноста на бродовите извезени во Европската унија се зголеми на 3,28 милијарди јуани, што претставува речиси една третина од вкупната вредност на извозот на бродови во Шангај.

Минатата година извозот на бродови во Шангај изнесуваше 44,5 милијарди јуани, што е за 48,8 отсто повеќе во споредба со 2022 година.

Според статистичките податоци објавени од Кинеската асоцијација на националната бродоградба индустрија, обемот на комплетирање на бродоградба во Кина изнесувал вкупно 42,32 милиони deadweight tonnes (DWT) во 2023 година, што претставува зголемување од 11,8 отсто во споредба со претходната година.

Дополнително, новите нарачки примени во 2023 година изнесуваат 71,2 милиони DWT - што бележи значителен раст од 56,4 проценти во споредба со 2022 година.

Извор: Xinhua

Фото:  EPA-EFE/Alex Plavevski

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген