23 Февруари, 2024
0.0315

Зошто Грција повеќе не е пријател на Русија?

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Русија се лути затоа што Грција повеќе не е нивна земја пријател. Оваа држава пружи поддршка и помош на Украина. 

За грчкиот весник Катимерини, рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров изјави дека Русија беше пријател со Грција додека Атина не се повинува на „американските барања". Според него, кај грчкото раководство имало промени, а тие ќе преземат мерки. 

Ги донесовме нашите заклучоци за оние кои со задоволство ја поддржуваат агресијата против Русија“, вели Лавров, а објави руската амбасада во Атина на Твитер.

Вели дека „Грција и Кипар во последните години се меѓу најпријателските земји“ и дека до неодамна „имале голем број заеднички културно-образовни проекти“, како и дека „економската соработка активно се развивала на меѓусебен интерес“.

Лавров изјави дека „е чудна брзината со која се префрлиле не само во „таборот“ на оние што ги потпишале санкциите, туку и во групата на оние кои предводат со антируски акции“.

„Тоа ја отсликува наметнатата линија на агресивна конфронтација, а не интересот на Грците“, соопшти руската амбасада во Атина.

Поради руската инвазија на Украина, само Србија не воведе санкции против Русија, но другите земји воведоа за да не ја финансираат војната. 

Две држави ги протеруваат руските амбасадори. 

Естонија, а потоа и Летонија, кои се членки на НАТО и ЕУ, побараа од руските амбасадори во нивните земји да си одат, откако Москва нареди естонскиот амбасадор да си замине и ги намали дипломатските односи со Естонија. Руските власти него го обвинија за „тотална русофобија“. Естонскиот амбасадор во Русија, Маркус Лаидре треба да ја напушти земјата до 7 февруари.

За посетување, руската инвазија на Украина почна лани на 24 февруари. 

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците