24 Септември, 2020
0.0320

Зошто Матис го викаат „бесно куче“

Објавено во: Македонија 17 Септември, 2018

Претседателот на САД, Доналд Трамнп, кога го назначи јавно пред електоратот рече „го ангажираме бесното куче Џејмс Матис за секретар на одбрана“, по што американските медиуми брзо се фатија за работа зошто првиот човек на Пентагон носи таков прекар.

Пензионираниот генерал пак сам кажа дека јавните гласила всушност му го дале тој надимак најверојатно поради изјавите кои ги има дадено.

- Биди фин, биди културен, но во себе секогаш имај однапред план како да ги убиеш сите околу тебе - изјави Матис во една прилика. Тој вика дека блиските пријатели не го нарекуваат така, туку само војниците кои биле под негова команда.

Вилијам Коен, поранешниот секретар за одбрана на САД, исто така рече дека тој прекар не му доликува и не го опишува неговиот карактер.

- Тој епитет не му прилега. Повеќе би можело да биде “Храбро срце“. Тој е познат по храброста - рече Коен.

Низ историјата неколку јавни личности носеле вакви имиња во САД, но тоа биле мафијашки босови или спортисти.

Матис 44 години бил во служба на армијата на САД и никогаш не се оѓенил и не стекнал фамилија.

Можеби ќе ве интересира

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците