14 Јуни, 2021
0.0275

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 18 Мај, 2021

Шефот на државата, Стево Пендаровски се вакцинираше во Куманово. 

Тој денеска ја прими првата доза од вакцината против  коронавирусот во Куманово за да ја разбие дилемата и шпекулациите дека едни вакцини се даваат во Скопје, а други во другите градови. 

„Уште од поодамна решив заедно со други членови на Кабинетот кои се од Скопје, да се вакцинираме во некој друг град во Македонија, затоа што има и такви шпекулации, такви дезинформации дека наводно едни вакцини се даваат во Скопје, други вакцини се даваат во градови. Да ја разбиеме таа шпекулација... Сите вакцини што доаѓаат во земјава се проверени, сите тие се ефикасни, и не треба да имаат никаков сомнеж, треба што побрзо да го направат тоа, бидејќи повеќе од една година сме практично како во затвор и добро е што побрзо да се враќаме во нормала“, рече Пендаровски.

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 376.987 граѓани.

foto МИА

Можеби ќе ве интересира

Ќе скокнат температурите, се очекува топло време

Ќе скокнат температурите, се очекува топло време

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава