21 Септември, 2018
0.3066
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Зошто во Министерство за здравство не можете да пријавите неправилност?

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018

Ако имате мака со јавно здравство, ако се соочите со реалноста во здравството која наликува на описите во стриповите на „Алан Форд“ ќе се почувствувате огорчени и кога ќе пробате да пријавите ќе станете очајни. Сервисот „Пријави неправилност“ на Министерството за здравство НЕ РАБОТИ!!! Толку за нивната декларирана ТРАНСПАРЕНТНОСТ, ДОСТОИНСТВЕНОСТ и ОДЛУЧНОСТ. Како до фотељашите од Министерството да допре вашиот глас?

Ако сакате да пријавите неправилности или поплака во македонскиот здравствен систем и влезете на веб страницата на Министерството за здравство и го кликнете линкот на кој пишува „пријавете неправилност“, кој не е на првата страница и треба да се бара, ќе отвори страница на која пишува „Побараната содржина не е пронајдена. Обидете се повторно.“ Ова е линкот на кој може да се провери дека „Фактор“ ја кажува вистината. 

Доколку сте упорни, а прашањето е областа на делување и на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и се обратите да пронајдете мејл адреса на која ќе се обратите, најпрвин ќе се охрабрите од приемчивоста на сајтот. На десната страна голем банер на кој пишува со големи букви ПРИЈАВЕТЕ НЕПРАВИЛНОСТ кликате на него и тогаш следи разочарувањето затоа што се отвора следниот линк  на кој пишува „Побараната содржина не е пронајдена... Страната што ја побаравте не може да се најде! Побарајте дали содржината што ја баравте е во линковите подолу“.  Но линкови нема и не можете да пријавите неправилност. На сајтот на овој инспекторат нема ниту мејл адреса за да доставите информација (да остане траг дека сте пријавиле нешто за кое цените дека е неправилно и дека се сомневате).

Како министерот Венко Филипче планира да ги подобрува состојбите во македонското јавно здравство кога не може да добива импут информации за мислења од граѓани и паталциво македонскиот здравствен систем?

Дали продуктивно и наменски се трошат граѓанските пари преку здравствениот буџет, проверува ли некој какво е нивото на услугата во македонските јавни болници?

Проверува ли некој колку се задоволни пациентите?

Проверува ли некој дали бројот на помошен медицински персонал низ болници е доволен? Може ли еден болничар да опслужи 20 -25 пациенти во смена???

Зошто се случува одделение на една болница да нема хигиеничарка четири дена по ред да не ги исчисти собите во кои се хоспитализирани пациенти со мозочни удари? (Лицето што го пријави случајот на „Фактор“ е достапно на редакцијата, но не може да пријави кај државните надлежни органи оти сервисите не работат)

Нормално ли е да купувате лекови на приватно за да ги прима ваш родител кој е хоспитализиран со дијагноза мозочен удар?

Министре Филипче затоа што не работи сервисот за пријави на неправилности Ве очекуваме да одговорите и да го објавиме во целост вашиот одговор! 

Нормално е како даночни обврзници да очекуваме ова прашање Владата да го стави на приоритет на својата агенда. Преку сервиси за пријавување и реагирање реално ќе согледаат на што се трошат повеќе од 300 милиони евра годишно?

И.Р.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

Што крие снимката за апсењето на Љубе Бошкоски која за прв пат е презентирана?

Што крие снимката за апсењето на Љубе Бошкоски која за прв пат е презентирана?

(ФОТО) СЕ СРЕТНАА Шекеринска и Урсула Фон дер Лаjeн: Колешките министерки со сличен стајлинг

(ФОТО) СЕ СРЕТНАА Шекеринска и Урсула Фон дер Лаjeн: Колешките министерки со сличен стајлинг

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Математиката во Македонија може да продолжи со нови учебници

Математиката во Македонија може да продолжи со нови учебници

ОФИЦИЈАЛНО: МТСП открива кој живеел во станот во Скопјанка каде беа евакуирани жители

ОФИЦИЈАЛНО: МТСП открива кој живеел во станот во Скопјанка каде беа евакуирани жители

(ВИДЕО) РАСФРЛАНИ ПЕЛЕНИ, СМЕТ, ОТПАДОЦИ: Ваква слика затекната во станот во Скопјанка

(ВИДЕО) РАСФРЛАНИ ПЕЛЕНИ, СМЕТ, ОТПАДОЦИ: Ваква слика затекната во станот во Скопјанка

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Минчо Јорданов повикан во суд

Минчо Јорданов повикан во суд