12 Јуни, 2024
0.0291

20 години Вински витези во Македонија

Објавено во: Мои пари 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Ширењето и поддршката на знаењето за винската традиција и ено-гастрономијата во Македонија преку Конзулатот на винските витези и љубители на виното цели две децении се покажува како исклучително благородна мисија. Основан во 2004, Конзулатот на вински витези на Македонија брои повеќе од 120 членови и како дел од големото семејство на Европските вински витези, Ordo Equestris Vini Europae, веќе 20 години успешно спроведува бројни активности за унапредување на винската култура во Македонија. Конзулатот на вински витези служи и како инспирација за заедничко дејствување на полето на едукацијата, развојот на винарството и винскиот туризам во нашата држава, како и популаризирање на македонските вина во Европа и во светот.

На јубилејната прослава што се одржа оваа година, присуствуваа Архиепископот Македонски и Охридски господин господин Стефан и Ректорот на Европскиот Форум и претставник на Сенатот од Ајзенштад, Сенаторот Проконзул Томислав Ковачич.

Вториот Проконзул на винските витези во Македонија, Димитар Бозаџиев ги поздрави сите присутни гости и им посака оваа мисија да продолжи со истиот ентузијазам и посветеност, со цел уште поголемо унапредување на нејзините постулати.

По повод 20 години од почетоците на витешкиот вински ред во Македонија, се доделија и благодарници, како на основачите така и на оние кои го поддржаа нивното дејствување.

Со убедување дека заедништвото и континуитетот ќе ја зајакнат организацијата, а новите членови ќе донесат и нови визии за натамошно дејствување и развој на винската култура во Македонија, винските витези посакаа добро здравје и што повеќе мигови со добро вино.

Можеби ќе ве интересира

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ

Забави со познати домашни џез музичари во гурманската авенија на Diamond Mall

Забави со познати домашни џез музичари во гурманската авенија на Diamond Mall

Успешни приказни, врвни професионалци, млади лидери, размена на идеи – се одржа втората конференција „Чувари на мудроста“

Успешни приказни, врвни професионалци, млади лидери, размена на идеи – се одржа втората конференција „Чувари на мудроста“

Балансирана и здрава цревна флора со пробиотски јогурт

Балансирана и здрава цревна флора со пробиотски јогурт

СТРУЖАНЕЦ ГО ОСВОИ НАЈПОСАКУВАНИОТ СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН 7.891.340 ДЕНАРИ

СТРУЖАНЕЦ ГО ОСВОИ НАЈПОСАКУВАНИОТ СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН 7.891.340 ДЕНАРИ