15 Април, 2021
0.0280

Агенцијата за лекови на ЕУ негира дека веќе пронашла поврзаност помеѓу вакцината АстраЗенека и згрутчувањето на крвта

Објавено во: Свет, Корона Вирус 06 Април, 2021

Агенцијата за лекови на ЕУ негира дека веќе пронашла поврзаност помеѓу вакцината АстраЗенека и згрутчувањето на крвта, oбјави Гардијан

Регулаторот на лекови во Европа негираше дека веќе воспоставил каузална врска помеѓу вакцината Оксфорд / АстраЗенека и редок синдром на згрутчување на крвта, откако висок службеник од агенцијата изјави дека има врска.

Во изјава за агенцијата Франс Прес, Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека „сè уште не е донесен заклучок и прегледот е во тек“, додавајќи дека се очекува да ги објави своите наоди во среда или четврток.

Марко Кавалери, шеф на вакцини на ЕМА, претходно за италијанскиот весник „Ил Месаџеро“ изјави дека според него „можеме да го кажеме тоа сега, јасно е дека има врска со вакцината… Но, сè уште не знаеме што ја предизвикува оваа реакција“.

Загриженоста за ретки, но сериозни случаи за згрутчување на крвта кај мал број приматели ја активираше оваа кампања во последните неколку недели, и повеќе од десетина европски земји накратко ја прекинаа неговата употреба минатиот месец во очекување на истрагата на ЕМА.

Регулаторот последователно рече дека вакцината е безбедна и ефикасна, но додаде дека не може дефинитивно да се исклучи врската со згрутчувањето на крвта и дека продолжува да се испитува.

Светската здравствена организација, ЕМА и Агенцијата за регулирање на лекови и здравствени производи (МХРА) изјавија дека луѓето треба да продолжат да ја земаат вакцината бидејќи придобивките од спречување на инфекцијата со Ковид-19  надминуваат какви било ризици.

Повеќето земји оттогаш ја обновија вакцинацијата со АстраЗенека,  вклучително Франција, Германија, Италија, Франција, Шпанија, Холандија и Канада. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија