22 Јули, 2019
0.0224

Ако планирате да летувате во Хрватска: Еве колку пари да си подготвите за лежалки, кафе, пица ...

Објавено во: Балкан 21 Мај, 2019

Летово доаѓа и пред почетокот на сезоната главното прашање на туристите кои планираат одмор освен цената на хотели и апартмани, е колку чинат лежалки, чадори, кафе, гиро и слично.

Цените во вонсезонска потрошувачка за Грција и Црна Гора засега се движат во рамки на минатогодишното ниво, но Хрватска значајно ги зголеми цените.

-Цените за престој на хрватскиот брег скокнаа помеѓу 5 и 15 отсто зависно од местото за кое туристите ќе се одлучат. За изнајмување на две лежалки со чадор ќе треба да издвоите меѓу 10 и 20 евра-велат во една туристичка агенција.

Цените на храната останале слични како и минатото лето, бидејќи курсот на куната не се менувал значајно во однос на 2018 година. За омилените слатки на плажа потребно е да се издвојат помеѓу 2,5 и 3 евра колку што чини палачинка, односно 1,5 евро за крофни.

Според постоечките податоци кугла сладолед ќе се продава за 1 евро, додека за овошен или газиран сок од пола литар потребни ќе ви бидат потребни 2 евра. Чај или еспресо во некој од приморските локали ќе ве чини 1 евро.

Цените за брза храна од киоск пак се движат од 0,80 центи за пециво до 3 евра колку што ќе треба да издвоите за парче пица или плескавица. Оброк во ресторан ќе ве чини најмалку 10 евра, а доколку сакате малку побогат ручек за тоа ќе ви бидат неопходни и до 100 евра.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца