30 Ноември, 2020
0.0188

Ако веќе сте биле заразени, научниците утврдија колкав период имате имунитет

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Ноември, 2020

Имунитетот од коронавирусот трае најмалку половина година. 

Ова го објавија научниците од универзитетот Оксфорд. 

„Ова се навистина добри вести затоа што можеме да бидеме сигурни дека, барем во краток рок, повеќето од оние што го преболеле ковид-19 нема повторно да се заразат“, изјави Дејвид Ер, професор од Оксфорд.

Резултатите од оваа студија спроведена врз здравствени работници изложени на коронавирусот, што ги прави високоризична група за зараза, покажуваат дека повторната инфекција е исклучително ретка.

Истражувањето траело 30 недели, помеѓу април и ноември оваа година. Заклучоците сè уште не се рецензирани од други научници.

За време на студијата, 89 од вкупно 11.052 работници без антитела добиле коронавирус и симптоми, а тоа не се случило кај ниту еден од 1.246 луѓе со антитела.

Научниците ќе утврдуваат дали претходната зараза влијае на сериозноста на болеста доколку дојде до повторна зараза.

И во Македонија имаше случаи еден ист човек да се зарази по втор пат. 

Можеби ќе ве интересира

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид