15 Август, 2020
0.0179

Американски имунолог се сомнева во вакцините кои ги создадоа Русите и Кинезите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Август, 2020

Се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат вакцините пред да му ги дадат некому, вели американскиот имунолог Ентони Фаучи. 

Според него, да се каже дека вакцината е спремна за дистрибуција пред да биде тестирана, е проблем. 

Русија најави дека од септември и октомври ќе почне индустриското производство на две вакцини против коронавирусот кои ги развиле научници од државните центри. 

Има и кинеска вакцина на која заеднички работат институт за воени истражувања и фармцевтската грипа Кансино биолоџикс.

Кинеската војска на крајот на јуни ја одобри употребата на вакцината во своите редови, иако сѐ уште не беа почнати завршните фази на тестирањето. 

Во западните земји се работи на три вакцини. 

Богатите Руси и политичарите веќе ја примија вакцината. 

Стотици врвни руски менаџери и водечки државни службеници се вакцинирани со експериментална вакцина против коронавирус од април досега. 

На политичката елита на Кремљ и беше дадена можност предвреме да се заштити од вирусот. 

Русија е една од најзагрозените земји. 

Можеби ќе ве интересира

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?