26 Септември, 2020
0.0547

Антикорупциска ќе ги истражува надоместоците на СЈО

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

Антикорупциската комисија отвора предмет за бонусите и додатоците за доверливост  кои ги земале обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. ДКСК ќе ги отвори сите анкетни листови за имотната состојба на  поранешните специјални јавни обвинители и промените што ги пријавувале во последниве години. 

Ова го потврди претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска, која наведе дека ваквите надоместоци треба да бидат уредно пријавени во нивните анкетни листови, објави А1он.

„Во анкетните листови за имотната состојба постои графа за ‘други приливи’. Тука се пријавува доколку да речеме некој функционер зема хонорари надвор од платата, доколку изнајмува стан и зема кирија и слично. На овој начин обвинителите од СЈО требало да ги пријават надоместоците што ги земале надвор од платата. Патем, тоа е суштината и на анкетните листови, транспарентно прикажување на имотната состојба на сите избрани и именувани лица“, вели Ивановска.

Според она што може да се увиди, никој не пријавил дека земал надоместоци од речиси 20 илјади евра годишно, надвор од редовната плата која во слујаов излегува дека е помала од самите бонуси.


Можеби ќе ве интересира

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Кукавичко и дрско претепување: „Нема правда“ на протестот во Битола

Кукавичко и дрско претепување: „Нема правда“ на протестот во Битола