05 Август, 2020
0.0240

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Изненадува нова студија кoja откри дека контроверзниот антималаричен лек хидроксихлорокин им помогнал на пациентите да преживеат во болницата, објави CNN

Но, наодите, како и употребата на самата дрога на федералната влада, беа спорни.

Екипа на Здравствениот систем Хенри Форд во југоисточен Мичиген соопшти дека во четвртокот нивната студија на 2.541 хоспитализирани пациенти открила дека оние на кои им е даден хидроксихлорохин имаат многу помала веројатност да умрат.

Д-р Маркус Зервос, раководител на одделот за заразни болести за Здравствен систем Хенри Форд, рече дека 26 отсто од оние на кои не им бил даден хидроксихлороксин починале, споредено со 13 отсто од оние кои го примиле лекот. Тимот ги анализираше назад сите кои се лекуваат во болничкиот систем уште од првиот пациент во март.

Целокупната стапка на смртност беше 18,1 отсто во целата група, односно 13,5 отсто во групата хидроксихлорохин. 

Неколку други студии не откриле никаква корист од хидроксихлорокин, лек кој првично бил развиен за лекување и спречување на маларија.

За овој лек се залагаше и американскиот претседател Доналд Трамп. 

Можеби ќе ве интересира

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?