20 Јуни, 2024
0.0281

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

Објавено во: Финансии, Свет 21 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Компанијата „Red Lobster“, кој им донесе на граѓаните со пониски примања ракчиња и јастог во Америка по цени прифатливи за средната класа, а воедно прерасна во најголемиот ланец на ресторани за морска храна во светот, поднесе барање за стечај.

Компанијата соопшти дека има повеќе од 1 милијарда долари долг и помалку од 30 милиони долари во готовина. Согласно најавите, тие планираат да го продадат својот бизнис на своите заемодавачи, а за возврат ќе добие средства за да остане во живот. Очекувањата се дека во меѓувреме ќе продолжи да ги затвора рестораните.

Црвениот јастог, познат по крекерите од чедар, јадењата со ракови и ракчиња, се рашири низ целата земја во 1980-тите и 1990-тите. Во 2016 година, Бијонсе го спомна Црвениот јастог во нејзината песна „Formation“, опишувајќи дека донела романтичен партнер во Red Lobster, што предизвикало скок во продажбата.

Со 578 ресторани во 44 држави и Канада, Red Lobster опслужува 64 милиони клиенти годишно и генерира 2 милијарди долари годишна продажба, соопшти компанијата во своето барање за стечај. Една од пет опашки од јастог купени во Северна Америка ги купува Red Lobster.

Но, неодамнешното лошо менаџирање, конкуренцијата, инфлацијата и други фактори го симнаа Red Lobster, велат аналитичарите и поранешните вработени во Red Lobster.

Годините на недоволно инвестирање во маркетингот, квалитетот на храната, услугата и надградбите на рестораните на Red Lobster ја намалуваат способноста на синџирот да се натпреварува со растечките синџири за брзо и брзо секојдневие.


Пионерски синџир

Црвениот јастог беше основан во 1968 година од страна на Бил Дарден, архитектот на револуцијата на обичните јадења во Америка, а генералот Милс наскоро го купи ресторанот. Подоцна Red Lobster стана дел од Darden Restaurants, сопственик на Olive Garden и други синџири.

Во 2014 година, Дарден го продаде Red Lobster на Golden Gate Capital, приватна фирма за 2,1 милијарди долари. Од 2020 година, дистрибутерот на морска храна Thai Union Group, со седиште во Тајланд, е најголемиот акционер на Red Lobster. Тајландската унија поседува 49% од компанијата.

Но, Црвениот јастог се бореше под тајландскиот сојуз.

Бројот на клиенти кои доаѓаат во Red Lobster е намален за 30% од 2019 година и е само малку подобрен од пандемијата. Претходно оваа година, Thai Union соопшти дека ќе се откаже од Red Lobster и ќе загуби 530 милиони долари од својата инвестиција. 

Извор: Блиц.рс

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе