19 Февруари, 2019
0.3015
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ „ГЛАВНО“ И ВО The Guardian: „Унгарија му помогнала да избегне затвор“

Објавено во: Македонија 17 Ноември, 2018

Мистеријата околу тоа како поранешнипт премиер на Македонија, Никола Груевски ја напуштил својата земја дена пред да влезе во затвор со пресуда за корупција, се продлабочува, пишува британскиот весник The Guardian.

Ова се случува по серија обвинувања дека Унгарија стои зад неговото бегство.

Весникот им објаснува на читателите дека официјалните власти во Скопје требало да го слушнат и соопштението од Тирана во доцните часови на четврток, дека тој имал помош од унгарски дипломати. Кога откриле на кого точно и припаѓа колата, се покажало дека тоа е број на дипломатската мисија на Будимпешта во Тирана, а со неа тој бил преведен во северната граница во Црна Гора.

Часови само пред тоа шеф на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, потврди дека избеганиот лидер побарал азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, но категорично негираше дека Будимпешта  има учество во овие настани. Неговото барање за азил веќе се разгледува.

Социјалдемократската влада во поранешната југословенска република повика на екстрадиција. Истрагата, исто така, почна да истражува дали на неговото бегство му помогнала македонската полиција, пишува The Guardian.

Груевски, како што објаснува медиумот минатата година бил лишен од својот пасош и бил под постојана 24-часовна заштита. "Континуирано го водеа во судот, тој се држеше настрана од јавното мислење," добро информиран извор му соопштил на Тhe Guardian. "Не можеше да се види ниту во блокот каде што живееше".

На почетокот на оваа недела екс лидерот на опозицијата објави на страницата на Фејсбук дека е принуден да бега поради "безброј" закани за неговиот живот. Двегодишната пресуда која ја има добиено за купување на луксузниот автомобил, според него е политички мотивирана.

Цврстата политика на Груевски има важна улога во тензиите со соседна Грција, продолжиле долго време и поврзани со името на балканската држава, пишува лондонскиот The Guardian.


Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција