29 Мај, 2024
0.0289

Беким Сали: Жал ми е за Благојче, но Министерството за здравство не е најодговорно

Објавено во: Македонија 09 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Беким Сали, министерот за здравство, денеска ја искоментира веста за смртта на Благојче Илиевски од Битола, кој не го дочека лекот трикафта. На новинарско прашање, рече дека Министерството за здравство не припаѓа меѓу најодговорните институции во овој случај. Најтешко болниот пациент од цистична фиброза почина откако три години чекаше да го добие лекот кој власта ветуваше дека ќе го набави. 

„Јас изразив сочувство до Асицијацијата на болни од цистична фиброза и они ја знаат мојата спремност за решавање на тој проблем, кој беше наталожен од други фактори, а не од министерството.

Министерството не ги купува лековите, туку го организира системот и правно ги овозможува сите движења и давања на ингеренции за располагање и организирање. Министерството за здравство не би било најодговорната институција за тој случај, ние навремено пријавивме и побаравме поддршка од Владата и од Министерството за финансии и МГ, а имавме и барање до Фондот за здравство позитивно да одговори на тоа барање за третман на тие пациенти.

Поради задолженијата кои ги добивме на седница на Влада, се врши промена на тие  закони за директно преговарање со производител на лекови, но за тоа е потребно време. За жал, еден од пациентите почина. Со денешна одлука на Фондот за здравство на седница Управен одбор треба да се овозможи лекови за трифакта за оние кои се во критичка состојба. Во моментов осум се во тешка состојба и уште 22 се веќе во фаза на средно тешка состојба и тие се меѓу барањата кои сме ги испратиле и институционално и преку медиумите“, рече Сали.

Можеби ќе ве интересира

„ВО ОВОЈ МАНДАТ ИМА 78 ОДЛУКИ СО КОИ СЕ УКИНУВААТ ЗАКОНИ“: еве што кажа Кацарска за својот мандат како претседател на Уставен суд

„ВО ОВОЈ МАНДАТ ИМА 78 ОДЛУКИ СО КОИ СЕ УКИНУВААТ ЗАКОНИ“: еве што кажа Кацарска за својот мандат како претседател на Уставен суд

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

„МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ПОТОА СЛЕДАТ ДРУГИТЕ“: Костадиновска Стојчева вели дека Гаши го прекршил духот на мултиетничноста

„МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ПОТОА СЛЕДАТ ДРУГИТЕ“: Костадиновска Стојчева вели дека Гаши го прекршил духот на мултиетничноста

Иџет Мемети не дојде на седница по отворената истрага, колегите му порачаа така да продолжи

Иџет Мемети не дојде на седница по отворената истрага, колегите му порачаа така да продолжи

МАКЕДОНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА ПРЕГАЗИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ИТАЛИЈА: Бил дел од криминална група

МАКЕДОНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА ПРЕГАЗИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ИТАЛИЈА: Бил дел од криминална група

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција