25 Јуни, 2024
0.0288

БЕНДЕВСКА: Преговорите помеѓу ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ се во финална фаза

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

ЗНАМ има добар кадровски капацитет, изјави потпреседателката на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и пратеничка, Весна Бендевска во Тема на денот на Сител телевизија. 

Таа вечерва изјави дека преговорите со ВМРО - ДПМНЕ за соработка и учество во идната влада се во финална фаза. Бендевска рече дека за ресорите се разговарало врз основа на платформа, стратегиски определби и политички начела.

„Во краток период, условно да кажам,  веќе можеме да кажеме дека во очи на утрешната конститутивна собраниска седница,  преговорите помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ се во крајна финална фаза“, рече таа. 

На констатацијата  дека ЗНАМ ќе ги добие Министерството за правда и Министерството за администрација, два ресори во кои покажуваме слаби резултати и и перформанси на државата и каде има значајна потреба од реформи, како и на прашањето дали овие  ресори се предизвик за ЗНАМ, Бендевска одговори дека не разговарале за конкретни ресори. 

Можеби ќе ве интересира

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство