26 Април, 2018
0.1462

Бесплатен онлајн курс: Како да тргувате со биткоин?

Објавено во: Финансии 13 Јули, 2017

Биткоин е вид на дигитална пара (крипто валута), чија популарност ширум светот, како и во Македонија рапидно расте од година во година. Она што ја прави различна од конвенционалните пари е тоа што ниедна институција не ја контролира мрежата на биткоини, што значи дека банката не може да ги контролира вашите пари. Во април 2010 година цената на еден биткоин изнесуваше 0,003 долари, додека денес цената на еден биткоин е над 2500 долари.

FXLider за сите оние кои се заинтересирани да научат како да тргуваат со биткоин или оние кои вложуваат во себе и сакаат да го прошират своето знаење, организира онлајн курс за тргување со биткоин (таканаречен CFD). Курсот е бесплатен и прилагоден на слободното време на секој учесник и на истиот можете да се пријавете со апликацијата подолу. Со автоматско пополнување на пријавата отварате и бесплатен налог за тргување на кој ќе вежбате за време на курсот.

Пополнете ја апликацијата подоле и пријавете се за предавањето во живо "Како да тргувате со  Bitcoin":

Пред нешто повеќе од два месеца, по периодот на интензивниот раст на цените, Bitcoin достигна симболичен пресврт надминувајќи ја цената на една унца злато. Од тогаш па до денес цената продолжи да расте и достигна 2500 долари, со што се дуплираше. 

Во меѓувреме многу држави го прогласија Bitcoin за легален, што во голема мера имаше позитивно влијание врз неговата цена. Во Јапонија од неодамна многу трговски ланци дозволуваат купување со bitcoin, што влијаеше да цената на оваа крипто валута во текот на претходниот месец порасне за скоро 80%, а Јапонија да стане најголем пазар за  Bitcoin во светот. Инвеститорите очекуваат дека наскоро и многу други држави ќа го легализираат овој вид на трговија. Помеѓу нив е и Австралија, која од јули оваа година ќе го прогласи Bitcoin за легално средство за плаќање, а наскоро слично се очекува и од Русија.

Една од причините поради кои цената на Bitcoin се зголеми оваа година е тоа што не е под влијание на владите на државите. Bitcoin се следи преку јавен онлајн запис познат под името  „block chain“. Конечен број биткоини може да биде произведен преку процесот кој се нарекува „рударење“, а всушност претставува решавање на сложени математички проблеми. Една од најголемите привлечности на овој начин на трговија е во тоа што и покрај јавната евиденција на трансакциите, корисниците кои ги вршат истите остануваат анонимни.


Можеби ќе ве интересира

РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА: Овие занимања кај нив се дефицитарни

РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА: Овие занимања кај нив се дефицитарни

За прв пат во историјата, Македонија со 30-годишна обврзница

За прв пат во историјата, Македонија со 30-годишна обврзница

Започна поделбата на дивидендите, кои компании го најавија тоа досега?

Започна поделбата на дивидендите, кои компании го најавија тоа досега?

Бум на берзата: Уште сега надминат е прометот од 2017-та

Бум на берзата: Уште сега надминат е прометот од 2017-та

Oваа девојка вложува 500, а заработува 1500 евра

Oваа девојка вложува 500, а заработува 1500 евра

Ова е земја каде странците заработуваат над 9000 евра месечно

Ова е земја каде странците заработуваат над 9000 евра месечно

Koj најмногу заработува во Македонија?

Koj најмногу заработува во Македонија?

Крај за криптовалутите во оваа земја

Крај за криптовалутите во оваа земја

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени