14 Јуни, 2021
0.0284

БРЕМЕНАТА АНА САКАЛА ДА СЕ ВАКЦИНИРА, НО ЈА ОДБИЛЕ НЕКОЛКУ ПАТИ - направила радикален потег, а антителата што ги добила се вистински шок

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2021

Приказна за бремена жена од Србија која се вакцинираше со вакцината „Фајзер“ се појави на социјалните мрежи, објави Блицв.рс.

Таа се вакцинирала криејчи дека е бремена! Веста беше објавена на Твитер од пулмологот д-р Славица Плавшиќ.

„На почетокот на април, пишував за ‚борбата на бремената Ана со бирократијата'. Тогаш таа беше во 15-та недела од бременоста, решена да се вакцинира. Таа не доби согласност од својот гинеколог. Од избраниот лекар уште помалку, бидејќи тој е антиваксер, и не носи ниту маска. Кога таа отишла на вакцинација, редарите се обиделе да ја вратат, затоа што бремените жени не се вакцинирани “, напиша д-р Плавшиќ.

Д-р Плавшиќ објасни како бремената Ана конечно успеала да ја прими вакцината.

„Упорната Ана побара да разговара со властите и се обиде да им објасни дека сака да се вакцинира на нејзино барање, и да отпатува кај нејзините родители во земја каде што бремените жени редовно се вакцинираат. Таа и тогаш не доби согласност", пишува д-р Плавшиќ.

Бремената Ана на крајот се одлучила за радикален пристап и решила да оди маскирана на вакцинација.

„Следниот ден, таа била ‚маскирана' со широк дуксер и јакна, како дебелка, и поминала нормално, без да ја пријави бременсота, и ја примнила вакцината Фајзер. По 21 ден, таа беше успешно ревакцинирана. Десет дена по повторната вакцинација, на барање на еден лекар, направила тест за антитела. И резултатот е неверојатен, таа има 27.778,9 антитела! Ана е една од ретките ревакцинирани бремени жени во Србија. И Ана и бебето се чувствуваат одлично во 20-та недела од бременоста“, напиша д-р Плавшиќ.

Како што веќе напиша „Блиц.рс“, во согласност со ревидираните препораки на Стручниот комитет за имунизација, бременоста не се смета за контраиндикација за употреба на вакцината на Фајзер против ковид-19.

По првото тромесечие, бремените жени можат да се вакцинираат со вакцината Фајзер по консултација со надлежен гинеколог и со индивидуална проценка на придобивките и ризиците од вакцинацијата, според препораките на Стручниот комитет.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години