05 Август, 2020
0.0225

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Бројот на заболени од коронавирусот во светот надмина 11 милиони. 

Податоците се објавени на сајтот Ворлдметерс.

Бројот на починати надмина половина милиони и сега е 525.248.

Активни случаи има 4.321.774, од кои 57.934 се во критична состојба, а благи симптоми имаат 4.263.840 лица.

Најголем број од заразените се во САД – 2.839.301 случај,  каде има и најмногу жртви – 131.545.

Зад САД следува Бразил со 1.502.424 случаи на коронавирус и 62.045 починати.

Русија и Индија имаат повеќе од 600.000 заразени од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?