28 Јануари, 2023
0.0247

Бугарски клуб ќе се отвори и во Куманово

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Уште еден бугарски клуб ќе се отвори во Македонија и тоа во Куманово. 

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски не е запознаен дека Фондацијата „Македонија“ ќе формира клуб во градот. Димитриевски вели, ако има провокации здружението нема да биде толерирано.

„Куманово е мултикултурен град. Сите здруженија кои работат во интерес на граѓаните и на градот и на државата се добредојдени. Доколку се работи за евентуални здруженија кои имаат за цел да генерираат нетрпение кај граѓаните, нетолеранција и првенствено да се занимаваат со негации на македонската нација, јазик, историја и етнос, ние како град сме затворени за таквите и нема да ги толерираме“, вели градоначалникот Максим Димитриевски во изјава за Сител.

Клубови веќе има во Охрид и Битола. 

Македонскиот претседател Стево Пендаровски вчера побара на неколку бугарски граѓани, меѓу кои е и европратеникот Ангел Џамбаски да им се забрани влез во Македонија. 

Но, Џамбаски вели дека дури и ако му забранат влез, Македонија била бугарска. 


Можеби ќе ве интересира

Пендаровски го собра дипломатскиот кор: Уставните промени наскоро на домашна агенда

Пендаровски го собра дипломатскиот кор: Уставните промени наскоро на домашна агенда

Левица: Бугарски клуб во Куманово со име на заговарач на големобугарска идеја

Левица: Бугарски клуб во Куманово со име на заговарач на големобугарска идеја

Тетовчанец паднал од 8 кат и се бори за живот

Тетовчанец паднал од 8 кат и се бори за живот

Се бара притвор за малолетникот кој усмрти пензионер со голф во Бутел, полицијата го претстави како полнолетен

Се бара притвор за малолетникот кој усмрти пензионер со голф во Бутел, полицијата го претстави како полнолетен

Граѓанинот пријавил во полиција дека некој друг подигнал брз кредит на негово име

Граѓанинот пријавил во полиција дека некој друг подигнал брз кредит на негово име

Градинка во Прилеп чека 15 месеци да биде ставена во употреба

Градинка во Прилеп чека 15 месеци да биде ставена во употреба

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука: Цел ден ќе се чува гробот на Гоце Делчев

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука: Цел ден ќе се чува гробот на Гоце Делчев

ИНA: „Македонија пат“ го отстрани албанскиот јазик од униформите

ИНA: „Македонија пат“ го отстрани албанскиот јазик од униформите

Тинејџер од Брест усмрти пешак во Скопје

Тинејџер од Брест усмрти пешак во Скопје