25 Јуни, 2024
0.0257

БУРЕКЏИИТЕ СЕ ПЛАТЕНИ ПОВЕЌЕ ОД ХИРУРЗИТЕ: Плата и 100.000 денари, а работници нема

Објавено во: Финансии, Балкан 25 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Бурек - утринска поезија. Зборовите на Мома Капор можеби се најефективниот начин да се опише оваа специјалност.

Многумина ќе речат, тешко е да се замисли животот без бурек, но за жал, традиционалниот начин на подготовка на бурек веројатно ќе падне во заборав, се поради недостигот на мајстори за бурек на пазарот, а платите се далеку над просекот на готвачите на бурек. не е доволно стимул. Која е причината за тоа?

Со сирење, месо, зеленчук, нога. Бурек во која било форма ретко кој остава рамнодушен. Секој има свој омилен, но факт е дека за многумина бурекот е синоним за квалитетен и силен појадок. Многу работи во животот се менуваат, но пекарата каде што купувате бурек по нарачка ретко се менува.

Плата помеѓу 150.000 и 200.000 динари месечно, со полно работно време. Условите се да имате искуство, иако тоа не е пресудно, да сте одговорни и вредни. Вака изгледаат речиси сите огласи за мајстори за бурек во Белград.

На прв поглед изгледа дека многумина би ја сакале оваа работа, од друга страна, не е ретка ситуација никој да не се јави на огласот.

„Веќе ни платата не игра улога, значи не се работи за пари, треба да се создаде добра атмосфера, добри услови за работа. Веќе не би ни ја барал цената, би го прашал колку сакаш. ти плати, затоа што квалитетен мајстор за бурек и како човек и како пекар многу е тешко да се најде и тоа обично се случува, тој почнува да работи, се појавува и после некое време кога ќе му здосади квалитетот почнува да се намалува. “, вели Марко Драгијевиќ, сопственик на пекарата.

Б92

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот