23 Септември, 2020
0.0172

ДРЖАВА ВО КАРАНТИН: Граѓаните не смеат да се оддалечуваат од домовите повеќе од 500 метри

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Септември, 2020

Израел воведува нов карантин. 

Владата воведува карантин поради коронавирусот, кој ќе трае најмалку три недели, кога е еврејскиот празник Рош Хашана. 

Последен ден од карантинот ќе биде 9 октомври. 

Главниот лекар за борба против коронавирусот Рони Гамзу кажа дека карантинот може и да се продолжи ако во трите недели нема резултати. Министерот за здравство рече дека медицинскиот персонал е на работ на силите и дека тоа е една од причините за карантинот.

Израелскиот премиер Бенџамин Нетенјаху на брифингот со новинарите рече дека на ваква одлука ги натерале предупредувањата од експертите.

Граѓаните нема да смеат да се оддалечуваат од домовите повеќе од 500 метри. Супермаркетите и аптеките ќе останат отворени. Се затвораат училиштата, рестораните и хотелите.

Израел моментално има 37.482 активни случаи на коронавирус, а досега починаа 1.103 лица.

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза