03 Јуни, 2020
0.0206

ЦРНИ БИЛАНСИ - во Италија 651 починат, но барем помалку од вчера, во Шпанија вирусот однесе 375 животи

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Март, 2020

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија достигна 5.476 лица, со што таа земја сега има многу повеќе регистрирани починати од Кина, каде нивниот вкупен број е 3.261.

Само за едно деноноќие, последното, КОВИД-19 во Италија однесе нови 651 животи, а ако е некаква утеха, тоа е барем помалку од вчерашниот црн биланс од 791 лице.

Светските статистички податоци говорат и за голем број починати денеска и во Шпанија - 375, со што вкупната бројка е 1.756 и таа земја е трета по бројот на починати.

И во Иран нов црн биланс, 129 починати денеска од коронавирусот.

Загрижува бројката на жртви во САД, денеска биле 94, па сега се вкупно 396.

Високи бројки на нпочинати има и во Британија и во Холандија, 48 и 43.

Коронавирусот не престанува да зема жртви и во Кина, земјата каде се појави и каде сега нови заразени се „увезени“ од Европа. Денеска од оваа болест во таа земја починале 6 лица.

Вкупно во светот во последното деноноќие од коронавирусот починале 1.450 лица.

Можеби ќе ве интересира

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка