21 Јули, 2024
0.6942

ДАЛИ ОБРАЗОВАНИЕТО ВИ ПОМАГА ДА СЕ ЗБОГАТИТЕ? Еве што учеле десетте најбогати милијардери

Објавено во: Финансии, Анализа 04 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Сите знаеме дека богатството не е нужно поврзано со формалното образование, туку со низа други околности - талент, способност за препознавање можности...

Милијардерот Марк Кубан изјави дека да се биде милијардер е прашање на среќа, но не е утврдено колку точно образование игра улога во збогатувањето.

Тоа не е причина да не го гледаме образованието на десетте најбогати луѓе денес според индексот на Блумберг, па да почнеме по ред:

1. Илон Маск

Образование: диплома за уметност/наука, Универзитетот во Пенсилванија

Маск присуствуваше и на докторска програма по физика на Стенфорд кога имаше 24 години. Сепак, тој се откажа по само два дена.

Нето богатство: 199 милијарди долари

2. Џеф Безос

Образование: Безос дипломирал на Универзитетот Принстон со диплома по електронски инженеринг и компјутерски науки.

Нето вредност: 184 милијарди долари

3. Бернард Арно

Образование: Дипломирал на École Polytechnique во Париз и ја носи титулата инженер.

Нето богатство: 183 милијарди долари

4. Бил Гејтс

Образование: Познатиот милијардер и филантроп никогаш не завршил факултет. По само три семестри на Харвард, тој ги напушти студиите за да го основа Мајкрософт - денес една од највредните компании во светот.

Нето богатство: 144 милијарди долари

5. Марк Цукерберг

Образование: Тој, како и Гејтс, се запиша на студии на Харвард, но ги остави пред да ги заврши.

Нето богатство: 142 милијарди долари

6. Стив Балмер

Образование: Болмер дипломирал на Универзитетот Харвард во 1977 година со диплома по математика и економија. Потоа се запишал на бизнис школата на Универзитетот Стенфорд, но се откажал по помалку од една година.

Нето вредност: 140 милијарди долари

7. Лери Пејџ

Образование: Еден од основачите на Google, тој доби диплома по компјутерско инженерство со почести на Универзитетот во Мичиген во 1995 година и магистрираше компјутерски науки на Универзитетот Стенфорд во 1998 година.

Нето богатство: 137 милијарди долари

8. Сергеј Брин

Образование: колегата на Пејџ, ко-основачот на Google, може да се пофали и со две академски дипломи: магистер на науки од Универзитетот Стенфорд и диплома за уметност/наука од Универзитетот во Мериленд.

Нето богатство: 129 милијарди долари

9. Ворен Бафет

Образование: По дипломирањето на Универзитетот во Небраска во 1949 година, познатиот инвеститор присуствуваше на Колумбија бизнис школа, под менторство на легендарниот професор и финансиски аналитичар Бенџамин Греам.

Нето богатство: 128 милијарди долари

10. Лери Елисон

Образование: Ко-основачот на софтверскиот гигант Oracle посетувал два колеџи и се откажал од двата - едниот во Чикаго, другиот во Илиноис.

Нето богатство: 128 милијарди долари


Можеби ќе ве интересира

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

ДОБИВАТЕ ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? НАСКОРО ДОПОЛНУВАЊЕ! еве кои категории на најстари граѓани имаат право на тоа

ДОБИВАТЕ ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? НАСКОРО ДОПОЛНУВАЊЕ! еве кои категории на најстари граѓани имаат право на тоа

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…